به گزارش افکارنیوز،

بنا بر آخرین آمار منتشر شده در وب‌سایت اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی تهران رقم واردات گرجستان به ایران در سال ۹۷، ۶۸میلیارد و ۹۰۴میلیون و ۶۹۱دلار بود و وزن واردات به ۳۰میلیون و ۶۰هزار و ۳۶۰کیلوگرم می‌رسید. همچنین در همین سال ارزش صادرات ایران به گرجستان ۱۶۱میلیون و ۵۲۳هزار و ۸۲۹دلار بود و وزن واردات آن به ۴۹۳میلیون و ۷۴۰هزار و ۵۵۷کیلوگرم می رسید. از بین رفتن فرصت‌های صادرات به گرجستان به معنای از دست رفتن درآمدهای صادراتی از این مقصد است.

اخبار سیاسی- فاطمه مقیمی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان ، پیش از این در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها اعلام کرده بود نه تنها هیچ تاریخ دقیقی برای پایان این توقف اعلام نشده، بلکه دلیلی هم برای این اتفاق عنوان نشده است.

مقیمی درباره پیامدهای طولانی شدن این توقف توضیح داد: بازار گرجستان برای کالاهایی ایرانی بازار نهایی به شمار نمی‌آید بلکه اجناس ایرانی از بنادر این کشور به اروپای شمالی راه پیدا می‌کند.

او افزود: فکر نمی کنم شیوع بیماری کووید ۱۹ دلیل این توقف بوده باشد چون مرز گرجستان به سایر کشورها باز است و این کشور تنها تجارت خود را با ایران متوقف کرده است. بار ایران هم تا آذربایجان و پل سرخ که مرز با گرجستان است، می‌رود اما در همان نقطه هرگونه بار چه محموله‌ای که بار کامیون است و چه محموله‌ای که بار واگن است، متوقف می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان همچنین گفت: مواد غذایی و مصالح ساختمانی اصلی‌ترین اقلام صادراتی از ایران به گرجستان بودند و چون منطقه آزاد گرجستان هم فعال شده، شماری از شرکت‌های ایران در این منطقه حضور پیدا کرده و بر روابط تجاری دو کشور حساب باز کرده بودند.