به گزارش افکارنیوز،

«دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر تداوم کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

اخبار سیاسی- معاون مایک پمپئو در امور خاور نزدیک در مصاحبه‌ با رسانه صهیونیستی کان نیوز گفت: آمریکا خود را متعهد به اجرای کمپین فشار حداکثری علیه ایران می‌داند. اخیرا تحریم‌های جدیدی علیه این کشور اعلام شده است و ما معتقدیم که تحریم‌ها و اقدامات بیشتر در مورد ایران ادامه خواهد داشت.

شنکر در این مصاحبه، که خبرنگار شبکه کان نیوز در صفحه توئیتر خود قرار داد، در خصوص هشدار کشور‌های عربی درباره طرح تجاوزکارانه الحاق کرانه باختری گفت: یقین دارم که اسرائیل این اظهارات را به عنوان بخشی از ملاحظات آن‌ها مدنظر قرار می‌دهد تا چشم انداز برنامه ترامپ (معامله قرن) را حفظ کند.

معاون وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه افزود روابط اسرائیل و کشور‌های حوزه خلیج فارس در سال‌های اخیر بر مبنای منافع مشترک بوده است. این مقام آمریکایی ابراز اطمینان کرد: اسرائیل هر مسیری را انتخاب کند، همان را دنبال خواهد کرد و در عین حال با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات چشم انداز طرح صلح ترامپ را نیز حفظ خواهد کرد.

طبق طرحی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موسوم به معامله قرن اعلام کرده است ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری و غور اردن به اراضی اشغالی ملحق می‌شوند. این بند در حالی است که یکی از درخواست‌های حامیان سازش در مورد مسئله فلسطین عقب نشینی اسرائیل به مرز‌های ۱۹۶۷ است. در حالی که طبق معامله قرن نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه ۳۰ درصد دیگر از کرانه باختری قرار است به سرزمین‌های اشغالی ملحق شود.

بر این اساس کرانه باختری، مرزی با رود اردن و بحر المیت نخواهد داشت. تنها راه ارتباطی کرانه باختری با دنیای بیرون دو پلی است که آن را به اردن متصل می‌کند و از مناطق اشغالی خواهد گذشت.

این طرح تاکنون موجی از مخالفت‌ها را به همراه داشته است.