به گزارش افکار به نقل از جام جم آنلاين، دكتر مسعود ناصريپور ، فلوشيپ جراحي شبكيه و آنكولوژي چشم با ذكر اين نكته كه تومورهاي چشمي مانند ساير تومورها به ۲ نوع خوشخيم و بدخيم تقسيم ميشوند، ميگويد: اين تومورها داخل و حدقه چشم را درگير ميكنند؛ اگر تومور در داخل چشم تشكيل شود، معمولا به صورت خالها يا خارهاي چشمي بروز ميكند و تا زماني كه علائم خاصي از خود بروز ندهند، چشم پزشك طي دورههاي مشخص معاينه، تنها به مراقبت از آنها ميپردازد.

وی می‌افزاید: اما نکته مهمی که مردم باید درباره تومورهای بدخیم چشم بدانند این است که در مراحل اولیه و کوچک بودن تومور، بیمار متوجه علامتی نشود.

دکتر ناصری‌پور این تومورها را به ۲ گروه تومورهای بزرگسالان و اطفال تقسیم می‌کند و می‌گوید: در بزرگسالان بسته به محل گرفتاری، بتدریج علائم مختلفی بروز می‌کند؛ ازجمله این که در جلوی چشم خال‌های برجسته‌ای پیدا می‌شود که بیمار در آینه آن را مشاهده می‌کند یا نزدیکان او می‌توانند آنها را ببینند.

به گفته وی اگر بخش‌های عمیق‌‌تری از سطح چشم درگیر شده باشد،ایجاد رگ‌های برجسته روی سفیدی چشم جلب توجه می‌کند و در صورتی که عمق محل تومور بیشتر باشد، حالاتی چون مگس‌پران، احساس دیدن جرقه‌های نورانی، تاری دید و کج و معوج دیدن اشیاء از علائم شایع است.

دکتر ناصری‌پور تاکید می‌کند: با مشاهده هر کدام از این عوارض، بدون از دست دادن زمان باید به چشم‌‌پزشک مراجعه کرد.

وی می‌افزاید: تمام درمان‌های استاندارد جهانی برای تومورهای چشمی در کشور ما انجام می‌گیرد. ازجمله استفاده از لیزر یا پلاک‌های رادیواکتیو.

ناصری پور با اشاره به نوع دوم و بسیار مهم این تومورها به نام رتینو پلاسما که در بچه‌ها بروز می‌کند، می‌گوید: متوسط سن تشخیص در اطفال حدود ۱۸ ماهگی است و شایع‌ترین علامتی که والدین باید به آن توجه کنند، ایجاد سفیدی در مردمک است. برخی از والدین بروز چنین حالتی را با این عبارت که چشم بچه در شب مانند چشم گربه برق می‌زند، بیان می‌کنند.

وی می‌افزاید:عدم توجه به این حالت، سبب انحراف چشم و در مراحل بعد ایجاد قرمزی همراه با درد شدید در چشم است.

به گفته این متخصص چشم پزشکی، در مورد اطفال، والدین باید هر علامت و نشانه در چشم را جدی تلقی کرده و فوری به پزشک مراجعه کنند؛ چرا که عدم توجه به این موضوع نه‌تنها باعثاز بین رفتن دید که ممکن است به از دست دادن چشم و حتی جان طفل بینجامد؛ چون تومورهای چشمی بدخیم هم مانند سایر تومورها در صورت عدم توجه، ممکن است منجر به مرگ شوند.

دکتر ناصری‌پور راه‌های درمان تومورهای بدخیم اطفال را شامل شیمی درمانی،لیزر، یخ زدن توده‌های بدخیم و همچنین استفاده از پلاک‌های رادیواکتیو می‌خواند و تاكيد ميكند: با مراجعه بموقع به چشم پزشك، ميتوان از اين سير جلوگيري كرد.