به گزارش افکارنیوز،

دهم تیرماه را به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نامیده اند و کلیه ی بخش ها اعم از دولتی و خصوصی سعی بر آن دارند که این روز را با تشکر از فعالان حوزه ی صنعت و معدن و اهدای لوح و تندیس گرامی بدارند.

اخبار سیاسی- کشور ایران با دارا بودن حدود 68 نوع ماده ی معدنی جزو 15 کشور برتر از لحاظ ماده معدنی در جهان میباشد، اما سوال مهم این است چرا از این ظرفیت بینظیر که میتواند نیروی محرکه ی اقتصاد با قابلیت ایجاد شغل، رشد، جهش تولید و رفع فاصله ی طبقاتی در کشور باشد استفاده نمیشود؟ در حال حاضر صنایع ما با مشکلات زیادی روبرو هستند، که باعث تعطیل شدن واحد های کوچک و بزرگ صنعتی شده است که رفع این مشکل تلاش و همت مضاعف سه قوه را میطلبد. از جمله مسائلی که عزیزان حوزه ی صنعت و معدن با آن مواجه هستند میتوان به مشکل نقدینگی واحد های صنعتی اشاره کرد.

واحد های تولیدی برای رفع مشکل نقدینگی و خرید مواد اولیه برای راه اندازی خط تولید دست به دامن بانک و وام های بانکی با بهره ی بالا میشوند که این خود در آینده مشکل جدیدی بوجود می آورد به نام عدم توانایی در بازپرداخت وام که در نهایت موجب پلمپ واحد های تولیدی و بیکاری کارگران آن واحد میگردد و تولید کننده را از ایجاد کار تولیدی دلسرد میکند.

دولت باید مکانیزم مناسب برای تامین سرمایه های در گردش واحد های تولیدی ایجاد کند و مشکل نقدینگی این واحد ها را حل کند.

از دیگر مسائلی که واحد های تولیدی با آن روبرو هستند زمان طولانی برای ایجاد پروانه ی بهره برداری میباشد. تولید کننده باید در کمترین زمان ممکن واحد تولیدی خود را به بهره برداری برساند و به اینصورت نباشد که کلیه ی وقت و انرژی خود را در وزارت صمت برای گرفتن مجوز که میتواند بخشی از مشکلات دولت که اشتغال هست را بر طرف نماید، تلف کند.

در اینجا میتوان به عدم داشتن صنایع به روز و یا دشواری در به روز رسانی واحد های تولیدی اشاره داشت که موجب شده است از معادن و یا واحد های تولیدی با کمترین ظرفیت استفاده شود. کشور از منظر منابع طبیعی و معادن در بهترین وضعیت قرار دارد اما از لحاظ صنایع یعنی استخراج و بهره برداری از ظرفیت موجود با مشکل جدی روبرو است که میتوان با استفاده از شرکت های دانش بنیان ، داخلی و ایجاد ارتباط بین دانشگاه، صنایع و معادن و یا تامین دستگاه بوسیله ی سایر کشور ها این مشکل را از سر راه صنایع و معادن برداشت.

راهکار پیشنهادی بنده برای صنایع و معادن ، داشتن دیدگاه همه جانبه به بخش صنعت، معدن و تجارت میباشد و نقاط ضعف و قدرت، فرصت ها و تهدید های این سه بخش باید با هم بررسی گردد که تصویب یک آیین نامه برای یکی از بخش ها به بخش دیگری لطمه نزند و قانونی که تصویب میشود باعث شکوفایی صنعت و معدن و حتی تجارت شود.

صنایع و معادن ما نباید خام فروشی کنند بلکه باید با بهبود صنایع بالا دستی، پیشرفت تکنولوژی، ایجاد ارزش افزوده و استفاده از تجار و بازرگانان برای ایجاد بازار صادراتی فعالیت نمایند. این بازار میتوان ظرفیت 600 میلیونی موجود در منطقه و یا یک میلیاردی کشور های اسلامی باشد.

سعید اشتیاقی