بامداد 13 دی ماه 1398 را هیچ ایرانی فراموش نمی کند، وقتی خبر رسید حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسیده ایران در غم و اندوه فراوانی فررو رفت زیرا یکی از بهترین نیروهای نظامی اش که مدال افتخار بر سینه داشت و همواره در خط اسلام و دفاع از کشور پیشقدم بود به شهادت رسید.

اخبار سیاسی- سالها بود آمریکایی ها به دنبال ترور حاج قاسم بودند و در همان بامداد نحس با شلیک موشکی او و دیگر یارانش را از خط مقاومت گرفتند با این خیال که مقاومت شکست خورده و می توانند منافع خود را با داعش و گروههای تروریستی در منطقه پیش ببرند.

اما اتحاد مردم در ایران و عراق و ... در تشییع پیکر این شهدا نشان داد چگونه مردم قدردان سرداران دلیرشان هستند که در مقابل تفکر تکفیری ایستادند و از خط مقاومت در مقابل استکبار دست نمی کشند.

ترور شهید حاج قاسم سلیمانی توس دولت جنایتکار آمریکا باعث موضع گیری های فراوانی در سطح جهان شد اما به یکباره سردمداران کاخ سفید و ترامپ با ادعای واهی و مضحک اعلام کردند که حاج قاسم قصد عملیات علیه آنها را داشه است.

حالا پس از چند ماه اعتراف یک عضو ارشد سازمان ملل متحد نشان می دهد حتی آمریکا در سند سازی هم نتوانسته خوب عمل کند و دلایل قانع کننده ای نداشته است.

«اَگنِس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در حوزه ترورهای غیرقانونی و خودسرانه در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر این سازمان جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را غیرقانونی خواند.

کالامارد در گزارشی ضمن رد کردن ادعاهای مقامات آمریکایی درباره دلیل ترور سردار سلیمانی، نوشت واشنگتن نتوانسته مدارک کافی از تهاجم قریب‌الوقوع یا در حال انجام به منافعش را ارائه کند تا حمله به کاروان سردار سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد را توجیه نماید.

وی در ادامه تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی به همراه «ابو مهدی المهندس» معاون شهید سازمان الحشدالشعبی در عراق و چند تن دیگر از همراهانشان، نقض منشور سازمان ملل متحد بود و خواستار اعمال قوانین حسابرسی و مقررات سخت‌تر درباره کشتار به وسیله پهپادهای تهاجمی شد.

این کارشناس سازمان مللتوضیح داد: «در حوزه استفاده از پهپادها، جهان در برهه حساسی و احتمالا نقطه بحرانی قرار دارد... شورای امنیت اقدامی [در این باره] انجام نمی‌دهد، جامعه جهانی نیز عامدانه یا سهواً ساکت مانده است».

بر این اساس، کالامارد قرار است امروز یافته‌های خود در گزارش جدید را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کند. آمریکا به دلیل خروج دو سال قبل خود از این شورا، در نشست مذکور حضور نخواهد داشت.

وی همچنین در این گزارش تصریح کرده است: «به دلیل نبود تهدید واقعی، مسیر اقدامی که آمریکا انجام داد، غیرقانونی بود».

حالا با این گزارش فرصتی پیش آمده تا مسئولان سیاست خارجی کشور به دنبال احاق حق ایران باشند و در زمین دیپلماتیک جریانی را علیه آمریکا به وجود آورند.

امروز وزارت خارجه باید به شکل قوی در میدان حاضر شده و با مطالبه گری خود در مقابلجنایت آمریکا در شهادت حاج قاسم سلیمانی را پیگیری کند.

تشکیل ائتلاف جهانی علیه اقدامات جنایتکارانه آمریکا باید به شکل سریع اتفاق افتد و این از وظایف دولت و وزارت خارجه می باشد.