به گزارش افکارنیوز،

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین ، امروز در نشست رسانه‌ای اندیشکده چین-آمریکا گفت روابط پکن و واشنگتن در پایین‌ترین سطح از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین این دو کشور قرار دارد.

اخبار بین الملل- وانگ یی در این نشست اظهار کرد «مسئله نگران‌کننده‌تر این است که روابط چین و آمریکا که یکی از مهمترین روابط دو جانبه در جهان است با شدیدترین چالش از زمان برقراری روابط دیپلماتیک (میان دو کشور) رو به رو شده است.»

وزیر امور خارجه چین اضافه کرد «برخی سیاستمداران آمریکا در تلاشند چین را به عنوان مخالف و حتی دشمن به تصویر بکشند، زیرا آن‌ها درصدد محدود کردن توسعه چین و از میان بردن همکاری پکن و واشنگتن هستند.» وانگ یی گفت «اول آنکه چین و آمریکا نباید به دنبال تغییر ساختار یکدیگر باشند. در مقابل، آن‌ها باید با هم همکاری کنند تا راه‌هایی برای همزیستی مسالمت آمیز سیستم‌ها و تمدن‌های مختلف پیدا کنند.»

این وزیر همچنین گفت که سیاست پکن در قبال واشنگتن ثابت است، زیرا چین با هدف بهبود روابط با «حسن نیت و اخلاص» تلاش می‌کند.

روابط آمریکا و چین اخیراً به دلیل اختلافات در تجارت، وضعیت هنگ کنگ و  شیوع کرونا در میان دیگر اختلافات رو به وخامت گذاشته است. برخی سیاستمداران آمریکایی از جمله دونالد ترامپ بار‌ها و بار‌ها چین را به اقدامات غیرمنصفانه در تجارت، نقض حقوق بشر و تجاوز به وضعیت ویژه هنگ کنگ متهم کرده اند. چین این اتهامات را رد کرده و به نقض انواع قوانین بین المللی از طرف آمریکا اشاره کرده است.

واشنگتن همچنین پکن را متهم می‌کند که در مراحل اولیه شیوع ویروس کرونا، اطلاعاتی را در این زمینه مخفی کرده است. همچنین برخی مقامات آمریکایی مدعی هستند که شواهدی مبنی بر اینکه منشا این ویروس یک آزمایشگاه چینی است در دست دارند. پکن همه این اتهامات را رد می‌کند.