شیوع دوباره کرونا و بالا رفتن میزان مبتلایان و مرگ و میر افراد بار دیگر پیکان انتقادات را به سمت دولت گرفت.

اخبار سیاسی- اینبار اما حامی حسن روحانی به به عنوان منتقد وی ظاهر شده است. محسن هاشمی رفسنجانی در حساب توئیتری خود نوشت: در اوج‌گیری دوباره کرونا تقصیر مردم ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد است، چون دولت یکباره تصمیماتش را به نفع کرونا شُل کرد و به ویروس رانت داد. من اگر اختیار داشتم، فعالیت‌ها را دو هفته تعطیل می‌کردم و محدودیت‌ها را آنقدر ادامه می‌دادم تا آمار‌ها رو به افول برود.

هاشمی: در اوج‌گیری کرونا تقصیر مردم ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد است!

به گزارش افکارنیوز، اما از سوی دیگر امروز حسن روحانی گفته راحت‌ترین کار تعطیلی فعالیت‌ها است اما روز بعد هم مردم از بهم ریختگی، گرسنگی، فشار و مشکلات می‌آیند و اعتراض می‌کنند. اما هیچ کس در دنیا این کار را نمی‌کند.

اعتقاد رئیس جمهور این است که ما نمی‌توانیم مثل سابق کنار هم بایستیم، لذا فاصله گذاری اجتماعی ضروری است و سبک زندگی را باید امسال عوض کنیم. حتی در کارخانجات هم باید از ماسک استفاده کنند. مردم عزیز ما باید قانع شوند. صدا و سیمای ما، روزنامه‌های ما، فضای مجازی ما و هنرمندان و فرهیختگانمان باید به صحنه بیایند تا به مردم بگوئیم راهی جز اجرای دستورالعمل‌ها نداریم.

اما شریفیان از نمایندگان مجلس یازدهم درباره شیوع دوباره کرونا می گوید هرچه سریع‌تر رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا از هر راه ممکن که ایجاد محدودیت حساب‌شده در نقاط پرخطر مثل پایتخت از آن جمله می‌تواند باشد، نسبت به مدیریت مناسب‌تر شرایط اقدام کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: هرچند عمل به توصیه‌هایی مثل فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در محیط شلوغ لازم است و باید همچنان به این سفارش‌های مهم عمل کرد اما نمی‌توان دست روی دست گذاشت و تنها با تکیه‌بر چند توصیه عمومی فکر کرد این بیماری مهار می‌شود.

وی یادآور شد:  از تجربه گذشته باید استفاده کرد و اگر «دورکاری» و «در خانه ماندن» توانست در ابتدای سال به کنترل بیماری کمک کند ستاد ملی مقابله با کرونا زودتر تصمیم بگیرد و هرچه زودتر و قبل از آنکه به نقطه غیرقابل‌بازگشت در برابر این بیماری برسیم اعمال محدودیت‌ها را شروع کند و اقدامات تکمیلی که باید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اضافه شود را اعمال کند.

اختلاف برای محدودیت های دوباره و یا روال عادی زندگی از اختلافاتی است که وجود دارد اما آنچه بیش از هر چیز اهمیت دارد جان مردم است. اگر اعمال محدودیت ها باعث کنترل کرونا می شود باید دوباره اجرا شود.

مثلا می توان دوباره سفرهای غیر ضروری مانند سفرهای پایان هفته مردم به شهرهای شمالی قطع گردد. دوباره محدودیت های کرونایی با سختگیری اعمال شود اما در این محدودیت ها باید به فکر کارگران روز مزد نیز بود، کسانی که درآمد زندگی شان به شکل روزانه تامین می شود.

امروز مردم به شکل سختی با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند.  مردم را در این میان برای شیوع کرونا نمی توان مقصر دانست، دولت می توانست با حمایت های خود در ماجرای کرونا مردم را به در خانه ماندن ترغیب کند اما امروز با دلار بالای 20 هزار تومان و گرانی وحشتناک اجاره مسکن و تورم مواد غذایی چگونه می توان فقط گفت مردم سر کار نروند و محدودیت ایجاد شود.

دولت باید توان بیشتری برای مقابله با کرونا به خرج دهد، خوشبختانه بر اساس آمارهای گوناگون تولید ماسک در کشور به شکل بسیار خوبی در جریان است چرا ماسک حتی به شکل رایگان در اختیار مردم قرار نمی گیرد تا با اجباری شدن ماسک جلوی کرونا گرفته شود.