در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی ، وزیر امور خارجه که برای تسلیم پیام رئیس جمهور کشورمان به رئیس جمهور روسیه و در ادامه همکاری های دوجانبه، به این کشور سفر کرده بود، ضمن ارایه گزارشی از سفر خود به هیات وزیران، آن را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرد.

اخبار سیاسیرئیس جمهور در این جلسه، سفر «الکاظمی» نخست وزیر عراق به کشورمان را پُردستاورد ارزیابی و تصریح کرد همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی با کشور عراق ارتقا می‌یابد.

روحانی با توجه به جایگاه استراتژیک کشورمان، گفت: دشمنان ما نمی توانند جمهوری اسلامی را از معادلات جهانی حذف کنند. ایران برخلاف پیش بینی آمریکایی ها که حداکثر تاب آوری کشورمان در برابر تحریم های فلج کننده را سه ماه ارزیابی می کردند، دو سال و چند ماه است که سرافرازانه مقاومت کرده است.

رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد : در عین حال رویکرد دولت تدبیر و امید از ابتدا همکاری و دوستی با حفظ احترام متقابل با همه کشورها و پایبندی به همه تعهدات دوجانبه و بین المللی بوده است.

اصلاح مصوبه جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت

در این جلسه با تصویب هیات وزیران ، مصوبه مربوط به جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی در اجرای طرح توزیع سهام عدالت از محل سود ناخالص سهام عدالت اصلاح شد.

به موجب این اصلاحیه، مبلغ پرداختی برای جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی در اجرای طرح مذکور، از 250 میلیارد ریال به 350 میلیارد ریال افزایش یافت.

اختصاص اعتبار برای مرمت، بازسازی و جبران خسارات ناشی از سیل و زلزله در برخی استان های کشور

با تصویب هیات وزیران، مبلغ 70 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای مرمت و بازسازی قنوات در شهرستان اردستان واقع در استان اصفهان اختصاص یافت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

دولت همچنین با اختصاص اعتبار تا مبلغ 4550 میلیارد ریال بصورت هزینه ای و تا مبلغ یک هزار میلیارد ریال بصورت تملک دارایی های سرمایه ای به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای جبران خسارت و بازسازی اماکن مسکونی و تأسیسات زیربنایی خسارت‌دیده ناشی ‌از وقوع سیل و زلزله سال 1398 و فروردین و اردیبهشت سال 1399 در استان های اصفهان، آذربایجان شرقی، اردبیل، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، گیلان، مازندران، هرمزگان و یزد موافقت کرد.

اعتبار مذکور شامل کمک بلاعوض جهت نوسازی تعداد 2755 واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف 120 میلیون ریال و تعداد 9853 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد تا سقف یکصد میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر واحدهای مسکونی شهری، روستایی و تجاری به ازای هر واحد تا سقف 50 میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین لوازم معیشتی واحدهای مسکونی آسیب‌دیده به ازای هر واحد تا سقف 50 میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تأمین اسکان موقت واحدهای مسکونی شهری و روستایی به ترتیب به ازای هر واحد تا سقف 120 میلیون ریال و یکصد میلیون ریال و نیز هزینه‌های پشتیبانی، آواربرداری، خدمات مدیریت و بازسازی تأسیسات روبنایی داخل محدوده و دفع آبهای سطحی شهرها و روستاهاست.

هیات وزیران در ادامه، مبلغ (000 ر000 ر950 ر 559 ر 9) ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به آسیب دیدگان ناشی از سیل و زلزله استان های یاد شده با سود 4 درصد روستایی و 5 درصد شهری به منظور بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری اختصاص داد. طول دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی جمعاً 15 سال (3 سال دوران مشارکت مدنی و 12 سال دوران مشارکت اقساطی) است و برای تعمیر اماکن عمومی شهری و روستایی و تامین لوازم خانگی و معیشتی پرداخت خواهد شد.

لازم به ذکر است ، بدهی و معوقات احتمالی آسیب‌دیدگان به بانک ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

اختصاص اعتبار تا مبلغ 711 میلیارد و 365 میلیون ریال بصورت هزینه ای برای جبران خسارت ناشی از زلزله در استان آذربایجان شرقی و سیل در استان کرمان، از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات وزیران بود.

هیات وزیران همچنین به منظور نوسازی هزار واحد بافت در معرض خطر مسجد سلیمان و مقاوم سازی حاشیه شهرهای مشهد و زاهدان، با اختصاص اعتبار تا مبلغ 1502 میلیارد و 500 میلیون ریال بصورت هزینه‌ای و تملک دارایی های سرمایه ای موافقت کرد.

اصلاح مصوبه ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت­های پزشکی

هیات وزیران همچنین به منظور تأمین نظر هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه مربوط به ورود و ترخیص خودرو برای فرماندهی عملیات فوریت های پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهشتی و درمانی ایرانشهر را اصلاح کرد.

به موجب  اصلاح مصوبه مذکور، شرط معافیت از مالیات بر ارزش افزوده برای ورود و ترخیص تعداد دو دستگاه خودرو با حجم موتور بالای (2500) سی­سی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایرانشهر جهت انجام فرماندهی عملیات فوریت‌های پزشکی، حذف شد.