به گزارش افکارنیوز،

سید عباس موسوی سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه قبل از اعزام به محل ماموریت خود، در دیدار با محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به شرایط ویژه کشور و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، بسط و توسعه روابط اقتصادی و مراودات تجاری با کشور‌های همسایه نقش مهمی در آینده روابط سیاسی و دیپلماتیک تهران با این کشور‌ها خواهد داشت.

اخبار سیاسی- وی اظهار کرد: در این راستا استان‌های همجوار و مرزی کشورمان، نقشی بسیار مهم و تعیین کننده در توسعه چنین روابطی دارند و آذربایجان شرقی به دلیل برخورداری از امکانات و زیرساخت‌های مناسب تجاری، اقتصادی و صنعتی می‌تواند نقش ویژه‌ای در این زمینه ایفا کند.

موسوی ظرفیت‌های بالای آذربایجان شرقی در حوزه‌های مختلف را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: این استان نه تنها برای منطقه شمال غرب کشور، بلکه برای کل ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و باید در مسیر توسعه روابط اقتصادی با جمهوری آذربایجان بسیار فراتر از جایگاه کنونی نقش آفرین باشد.

وی، اشتراکات زبانی و دینی با جمهوری آذربایجان، روابط بسیار قدیمی و نقش ترانزیتی تبریز را از دلایل و عوامل تاثیرگذار آذربایجان شرقی بر روابط سیاسی و اقتصادی تهران - باکو دانست و ادامه داد: برای تحقق اهداف اقتصادی و کلان جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جمهوری آذربایجان، باید تلاش‌های خود را بیش از پیش کرده و علاوه بر مدیران و مسئولان دولتی، باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز در این رابطه بهره برد.

موسوی، توسعه مراودات فرهنگی، دانشگاهی و علمی را از دیگر اولویت‌های توسعه روابط ایران با جمهوری آذربایجان برشمرد و گفت: تبادل استاد و دانشجو و برگزاری همایش‌های دوجانبه می‌تواند در توسعه و گسترش چنین روابطی در دستور کار قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد رویکرد‌های جدید سفارت ایران در باکو بر مسائل اقتصادی استوار خواهد بود، افزود: در این راستا علاقمندم برای حضور هیئت‌های اقتصادی بین تبریز و باکو تلاش کرده و زمینه‌های توسعه روابط را فراهم کنیم.

موسوی با اشاره به اینکه هم اکنون سرمایه گذاران ایرانی حضوری چشم گیر در جمهوری آذربایجان دارند، یادآوری کرد: باید تلاش شود سرمایه گذاران آذربایجانی نیز در به همان میزان در ایران و آذربایجان شرقی حضوری موثر داشته باشند.

موسوی: آماده توسعه روابط اقتصادی ایران و آذربایجان هستیم

رسالت منطقه‌ای آذربایجان شرقی در توسعه روابط با کشور‌های همسایه سنگین است

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با بیان اینکه حجم روابط اقتصادی و تجاری ایران با جمهوری آذربایجان باید بسیار فراتر از آمار‌های کنونی باشد، اظهار کرد: اشتراکات فراوان بین دو ملت ایجاب می‌کند طرفین برای گسترش همکاری‌های فی مابین در عرصه‌های مختلف به ویژه تجاری، بازرگانی، صنعتی، معدنی و علمی تلاش‌های وافری از خود نشان دهند.

محمدرضا پورمحمدی گفت: مدیریت آذربایجان شرقی به رسالت منطقه‌ای خود در قبال کشور‌های همسایه به خصوص جمهوری آذربایجان واقف است و بسیار علاقمندیم در این راستا هسمو با سیاست‌های کلان دولت و وزارت امور خارجه همکاری‌های لازم را انجام دهیم.

وی حضور نمایندگی‌هایی از بانک‌های جمهوری آذربایجان در منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس را خواستار شد و افزود: تحقق این خواسته می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به تبادلات اقتصادی و تجاری بین تهران و باکو را رفع کند.

پورمحمدی نقش ترانزیتی تبریز در توسعه روابط ایران با منطقه قفقاز را نیز مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: تکمیل و اجرای جاده و خط آهن جلفا- قلی بی‌لو می‌تواند در این زمینه بسیار گره گشا باشد و برای این منظور می‌توان روی سرمایه گذاری‌های دوجانبه بین تهران و باکو حساب باز کرد.

وی وجود شهرک سرمایه گذاری خارجی در تبریز را از زمینه‌های بسیار آماده و قابل اطمینان برای سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی از جمله جمهوری آذربایجان برشمرد که می‌توان از آن برای سرمایه گذاری مشترک نیز بهره جست کما اینکه هم اکنون اغلب واحد‌های فعال در این شهرک را شرکت‌های تُرک تشکیل می‌دهد.

سیدعباس موسوی، سخنگوی کنونی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، طی حکمی به عنوان سفیر جدید در جمهوری آذربایجان منصوب شده و قرار است تا شهریور ماه در سمت سخنگویی انجام وظیفه کند.

پیش از این جواد جهانگیرزاده، سفیر تهران در باکو بود.