به گزارش افکارنیوز،

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طی روزهای اخیر دستوری را امضا کرده است که به پیمانکاران نظامی اجازه دور زدن یک پیمان 33 ساله کنترل تسلیحات را می‌دهد تا بتوانند پهپادهای بزرگ بیشتری را به ارتش‌های خارجی بفروشند.

اخبار بین الملل- بر اساس این گزارش، دولت ترامپ عملا بخشی از پیمان کنترل فناوری موشکی را که در سال 1987 میلادی بین 35 کشور جهان به امضا رسیده، کنار گذاشته است، هدف اصلی از امضای این پیمان متوقف کردن اشاعه تسلیحات هسته‌ای بوده است. این اقدام دولت ترامپ به پیمانکاران نظامی اجازه می‌دهد تا پهپادهای بزرگتری را به ارتش‌های خارجی بفروشد.

کلارک کوپر معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور نظامی و سیاسی در این باره گفت: سیاست جدید دولت ترامپ به متحدان و شرکای آمریکا اجازه می‌دهد تا نیازهای فوری امنیت ملی و تجاری خود را تامین کنند.

کاخ سفید روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای مدعی شده است که این پیمان منسوخ شده و مزیت غیرمنصفانه‌ای را برای کشورهای خارج این پیمان ایجاد کرده و به صنعت آمریکا زیان وارد می‌کند.

در شرایط فعلی تنها انگلیس، فرانسه و استرالیا اجازه دارند تا از آمریکا پهپادهای نظامی بزرگ خریداری کنند.

منتقدان بر این باورند که اقدام دولت ترامپ می‌تواند موجب افزایش خطرناک موشک‌های بالستیک شود و موجب گردد تا سایر کشورها از جمله روسیه نیز این پیمان را نقض کنند.