به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه اینستاگرامش از نخستین گفت‌و‌گوی اینستاگرامی با مخاطبان بین‌المللی خبر داد و نوشت:

«دوستان سلام
اخبار بین الملل- یکی از سؤالاتی که ذهن سیاستمداران، متفکرین و مردم سراسر جهان را به خود مشغول کرده، سمت و سوی تحولات جهانی است. دنیا به چه سمتی می‌رود؟ حدود ۳۰ سال پیش نظام دوقطبی که چندین دهه در جهان حاکم بود، فروپاشید و دوران گذار آغاز شد. تلاش‌ها و رقابت‌های شدید برای شکل دادن به نظم جدید هنوز هم ادامه دارد و با ویروس  کرونا  روندهای قبلی شدت بیشتری گرفته است.»
وی افزود: «رقابت‌ها فقط در حوزه عملیاتی و نظامی نیست. بلکه حتی تصویر سازی‌های رقیب از نظم جهانی و تلاش برای شکل‌دهی مفهومی به واقعیت‌ها و جهان آینده به شدت در جریان است. تنوع روایت‌های رقیب از نظم جهانی پس از دوره گذار همچون تک‌قطبی، تک - چندقطبی، چندقطبی، بین قطبی، غیرقطبی یا بی قطبی، دوقطبی جدید، پساآمریکایی، پساغربی و مانند آن تنها تلاشی برای تبیین واقعیت‌ها و پیش‌بینی نظم آینده نیستند، بلکه مهمتر از آن تلاشی برای شکل دادن به این نظم هستند.»

*توهم آمریکایی نظم نوین جهانی، چندین جنگ و خرابی برای دنیا به همراه داشته

وزیر امور خارجه بیان کرد: «در دوران گذار ۳۰ سال گذشته، اشتباهات محاسباتی خسارات فراوانی بر دنیا تحمیل کرده است. توهم آمریکایی نظم نوین جهانی، چندین جنگ و خرابی برای دنیا به همراه داشته و هفت هزار میلیارد دلار به مردم آمریکا خسارت زده است. اما سوء محاسبات دیگران مانند صدام و قذافی و میلوسویچ به نابودی خودشان و حتی کشورشان منجر شده است. در مقابل شناخت دقیق متغیرها و فرصت‌ها باعث افزایش کنشگران هوشمند شده است. ایران در دوران‌های گذار گذشته خسارات فراوانی از فقدان شناخت و شجاعت متحمل شده و لذا شناخت درست و واقع‌بینانه تحولات و روندهای دوره گذار کنونی برای ما حیاتی است.»
ظریف اضافه کرد: «تغییرات عینی مانند جهانی شدن فرصت‌ها و تهدیدها از تروریسم تا  کرونا ، متکثر شدن منابع قدرت از فن‌آوری تا تسخیر قلب‌ها و مغزها، نقش پیدا کردن افراد در صحنه جهانی، کاهش نسبی قدرت کنشگران سنتی و افزایش نسبی قدرت کنشگران نوظهور، پایان نقش آفرینی انحصاری قدرت های بزرگ، پایان هژمونی و تحول در جغرافیای قدرت، بازگشت جهان غیر غربی به مدار تاریخ و ده‌ها پدیده جدید دیگر باید واقع‌گرایانه ارزیابی شده و بهترین ابزارها و فرصت‌ها برای پیشبرد منافع ملی و تضمین صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی شناسایی گردند.»
وی بیان کرد: «برای طرح بحث و گشودن باب گفت‌وگو و مفاهمه، دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران فرصتی فراهم کرده تا در چند جلسه یک دیدگاه در این زمینه را مطرح و در معرض بحث و نقد قرار دهم. ارائه بحث‌ها فعلا برای مخاطبان بین‌المللی به زبان انگلیسی است و نخستین جلسه این دوشنبه (ششم مرداد ماه - ۲۷ ژولای)‌از ساعت ۱۷ تا ۱۷:۴۵ برگزار می‌شود.از طریق لایو اینستاگرام دانشکده در خدمت شما خواهم بود.»