به گزارش افکارنیوز،

نشریه صهیونیستی جروزالم پست از فرود هواپیمای «آنتونوف آن – ۲۲۵» در یکی از فرودگاه‌های تل آویو برای انتقال سامانه گنبد آهنین خبر داد.

اخبار بین الملل- به نوشته این نشریه، فرودگاه «بن گوریون» روز گذشته میزبان بزرگترین هواپیمای باری جهان بوده است تا سامانه گنبد آهنین را از سرزمین‌های اشغالی به آمریکا منتقل کند. این هواپیما که حامل تعدادی کامیون ارتش آمریکا بوده و قرار است قطعات این سامانه را ر داخل همان کامیون‌ها به سوی آمریکا حمل کند.

به نوشته جروزالم پست، این قطعات به آمریکا حمل می‌شود تا بعد‌ها مورد استفاده ارتش این کشور قرار گیرد. برنامه خرید سامانه گنبد آهنین از سوی آمریکا به دلیل نگرانی‌هایی در خصوص احتمال حمله سایبری به سیستم‌های آن پیش‌تر لغو شده بود.

گنبد آهنین یک سامانه دفاع هوایی متحرک است که در سال ۲۰۰۵ طراحی شده است. مدرن سازی اولیه آن را شرکت صهیونیستی نظامی «رافائل» بر عهده گرفت، اما پس از آن این سامانه تحت پوشش حمایت آمریکا واقع شد. به طوری که در سال ۲۰۱۴ آمریکا ۲۳۵ میلیون دلار برای پژوهش‌های مرتبط با پروژه گنبد آهنین در زمینه مدرن سازی و تولید ارائه داد.

رژیم صهیونیستی مدعی است که این سامانه به صورت شبانه‌روزی و در هر شرایط آب‌وهوایی فعالیت می‌کند و قادر است تا راکت‌ها و گلوله‌های توپ را در فاصله ۴ تا ۷۰ کیلومتر هدف قرار دهد. اما عملکرد آن در برابر موشک‌های مقاومت چیز دیگری را نشان می‌دهد.

روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی با اشاره به اخباری که از فعالیت این سیستم دفاع موشکی به دست آورده نوشت: این سیستم گنبد آهنین» ۷ موشک پرتاب شده از سوی حماس را سرنگون کرد، اما دست کم در ۱۱ مورد نتوانست این موشک‌ها را ردیابی کند. گاردین به نقل از یکی از کارشناسان نزدیک به این پروژه نوشت، این سیستم ممکن است در آینده موفقیت‌هایی داشته باشد، اما فعلا با محدودیت‌هایی رو‌به‌رو است که کارایی آن را زیر سؤال می‌برد.