افکارنیوز: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه غربیها تلاش دارند همه راههای تفاهم و دیپلماتیک را بسته و جو را متشنج کنند لازمه عبور از این مرحله را خویشتنداری، حوصله و رفتار عقلایی توسط دلسوزان در داخل کشور و در سطح بین‌المللی برشمرد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ابتدای جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به حوادثهفته‌های اخیر در سطح بین‌المللی و منطقه خاورمیانه علیه کشورهای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران گفت: احساس می‌شود غربی‌ها اعم از آمریکا، اروپا و برخی کشورهای این اردوگاه و همسو، با مسائل عراق، افغانستان، لبنان و فلسطین اوضاع را بدتر و حاد می‌کنند و با مسئله جمهوری اسلامی ایران نیز نوعی برخورد لجوجانه و غیراصولی را پیش گرفته‌اند.

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آنها تلاش دارند همه راههای تفاهم و دیپلماتیک را بسته و با وجود اعلام آمادگی ایران در انجام مذاکرات بدون قید و شرط، راههای خصمانه خود را دنبال و با ایجاد حواشی و بهانه‌گیری‌های بی‌مورد، جو را متشنج ‌کنند.

وی لازمه عبور از این مرحله را، خویشتنداری، حوصله و رفتار عقلایی توسط دلسوزان در داخل کشور و در سطح بین‌المللی خواند و گفت: اتخاذ مواضع لجوجانه و غیرعقلایی نه تنها مشکلات منطقه را حل نخواهد کرد بلکه تجربه تاریخ نشان می‌دهد که شرایط و اوضاع منطقه خاورمیانه به‌ویژه منطقه حیاتی خلیج فارس را بغرنج‌تر و مشکل‌تر خواهد کرد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به مرور خاطرات خود مربوط به وقایع و بحران‌های سال ۱۳۶۷ در مورد دفاع مقدس و فضای بسیار بحرانی در داخل و کشورهای عراق و حتی آمریکا گفت: با تدبیر و عقلانیت در داخل و جهان توانستیم نه تنها جنگ را ختم کنیم بلکه پیروزی سیاسی خود در سازمان ملل متحد را ثبت کردیم.

وی افزود: در شرایط کنونی نیز خواهیم توانست به مسائل فائق آییم زیرا شرایط امروز در ایران و جهان بدتر از شرایط سالهای ۶۷ نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به بحران کنونی بین‌المللی اقتصادی که به مهلکه‌ای تبدیل شده است گفت: غربی‌ها، با زورگویی و لجاجت بر مواضع غیراصولی خود علیه ایران به نتیجه‌ای نخواهند رسید زیرا دنیا ظرفیت تحمیل بحران یا بحران‌های دیگری را ندارد و باید مسئولانه و عقلایی رفتار کنند تا از دورنمای شومی که برای دنیا ترسیم کرده‌اند به خوبی عبور کرده و مسائل با تفاهم حل و فصل گردد.

پایان خبر / ب.