به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای به مقامات عراقی درباره حضور عناصر «پ ک ک» در خاک این کشور هشدار داد.

اخبار بین الملل- در بیانیه وزارت خارجه ترکیه در این خصوص آمده است: «گروه تروریستی پ ک ک که سال‌هاست در مناطقی از عراق پناه گرفته است و از آن مناطق به ترکیه حمله می‌کند، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، امنیت و ثبات عراق را نیز به چالش کشیده است.»

وزارت امور خارجه ترکیه در ادامه بیانیه خود افزود «اتخاذ تدابیر لازم علیه عناصر پ ک ک در خاک عراق پیش از همه وظیفه این کشور است و ترکیه نیز در این خصوص برای همکاری با عراق آمادگی دارد. چنانچه بی توجهی عراق به مسئله حضور و فعالیت‌های عناصر پ ک ک در این کشور ادامه یابد، دولت جمهوری ترکیه هر گونه تدابیر لازم را برای دفاع از مرز‌های این کشور همچون گذشته اتخاذ خواهد کرد.»

حزب کارگران کردستان که با نام « پ ک ک » شناخته می‌شود از سوی آنکارا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته است. از این رو ترکیه به بهانه مقابله با این نیرو‌ها ضمن نقض حاکمیت عراق به مناطقی در شمال این کشور حمله می‌کند. اخیرا نیز پهپاد ترکیه‌ به یکی از مواضع نظامی عراق در شمال اربیل در منطقه کردستان عراق حمله کرد که منجر به کشته شدن دو افسر عراقی شد.

مقامات عراقی نیز در واکنش به این حادثه، با لغو سفر حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، به بغداد از این تجاوز آشکار به خاک عراق و کشته شدن دو افسر نظامی خود، سخن گفتند و وزارت خارجه عراق دو بار سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرد.

ترکیه در چند سال اخیر ماجراجویی‌هایی را در منطقه آغاز کرده است. سال گذشته با انجام عملیات «چشمه صلح» مناطقی از شمال شرق سوریه را اشغال کرد. سپس نیرو‌های خود را به لیبی اعزام کرد و در حال حاضر درگیری‌هایی در شمال عراق و دریای مدیترانه و با کشور یونان دارد.