به گزارش افکارنیوز،

محمود عباسی افزود: ۱۳ تن از محکومان ایرانی و ۵ نفر از محکومانی که اخیرا در زندان‌های کویت مورد عفو قرار گرفته اند در فرودگاه کویت تحویل نماینده وزارت دادگستری و پلیس بین الملل کشورمان شدند.

اخبار سیاسی- وی گفت: این اتباع کشورمان از طریق یک فروند هواپیما به کشور وارد و در فرودگاه اصفهان تحویل مقامات قضایی و انتظامی شدند.

رییس کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری تصریح کرد: اتهام بیشتر این افراد قاچاق مواد مخدر و ورود غیر مجاز به کویت بوده است.

وی تصریح کرد: با وجود اطلاع رسانی‌های قبلی و تاکید بر جرم بودن ورود غیرمجاز به دیگر کشورها و سنگینی مجازات قاچاق مواد مخدر بازهم افراد بدون توجه به آثار و پیامدهای این اعمال و رفتارها دست به اقدامات غیر قانونی می‌زنند و با نقض قوانین و مقررات دیگر کشورها هم برای خود و خانواده هایشان مشکل تراشی می‌کنند.

عباسی افزود: این گونه رفتارها ضمن تحمیل هزینه‌های سنگین به کشور آبروی نظام را نیز زیر سوال خواهد برد.

وی گفت: این اتباع کشورمان پس از انتقال به ایران، باید باقیمانده محکومیت خود را در زندان‌های کشور بگذرانند.

معاون وزیر دادگستری تاکید کرد: به هموطنانی که به دیگر کشورها سفر می‌کنند هشدار می‌دهیم در صورت نقض قوانین و مقررات دیگر کشورها خصوصا قاچاق مواد مخدر مجازات سخت و سنگینی در انتظار آنهاست ضمن اینکه پس از انتقال و گذراندن باقیمانده دوره محکومیت آن‌ها از حیث محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدتی از اخذ گذرنامه و سفر به دیگر کشورها محروم می‌شوند.

دبیر کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری هشدار داد: به همراه داشتن چند عدد قرص روانگردان در بیشتر کشورهای همسایه با مجازات سه سال حبس همراه است، بنابراین هموطنان قبل از سفر به دیگر کشورها سعی کنند از اقداماتی که آثار و پیامدهای ناگواری، چون زندان برای آن‌ها به همراه دارد پرهیز کنند.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از رییس قوه قضائیه، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه، که در شرایط حساس کنونی و با شیوع گسترده ویروس کرونا با نگاه انسان دوستانه و حقوق بشری خود زمینه دیپلماسی فعال حقوقی و قضایی را فراهم و امکان انتقال محکومان به کشور را یا انتقال محکومان دیگر کشورها را فراهم کرده اند، قدردانی کرد.

عباسی گفت: در فرایند انتقال اعضای کمیته انتقال محکومان، که نمایندگان دستگاه‌های مختلف هستند، سفرای کشورمان در دیگر کشورها، رییس سازمان زندان‌ها و همکارانشان، سازمان هواپیمای کشوری، حفاظت اطلاعات پرواز، نیروی انتظامی، پلیس اینترپل، دادگستری‌های استان، دادستانی ها، نمایندگان وزارت بهداشت، نمایندگان وزارت دادگستری خصوصا مدیر کل دفتر همکاری بین المللی و همکارانمان در این دفتر که مرکز ثقل این فرایند هستند نقش آفرینی می‌کنند.

رئیس کمیته انتقال محکومان در ادامه افزود: محکومان منتقل شده قبل و بعد از انتقال تست کرونا می‌دهند و پس از تحویل به مسئولان زندان نیز با نظارت کارشناسان وزارت بهداشت دو هفته در قرنطینه می‌مانند.

گفتنی است، روز گذشته نیز دو تن از محکومان ایرانی از گرجستان به کشورمان منتقل و در هفته گذشته نیز ۱۳ تن از محکومان پاکستانی به کشورشان منتقل شدند.