به گزارش افکارنیوز، روزنامه شرق نوشت:

پخش سخنرانی «آیت‌الله مصباح‌یزدی» از شبکه تلویزیونی اینترنتی راه‌اندازی شده توسط بخشی از اصولگرایان، می‌تواند سرآغاز شکستن گام‌به‌گام طلسم انحصار شبکه‌های تلویزیونی در ایران باشد. تصویر ماندگار تلویزیونی از محمدتقی مصباح‌یزدی در اذهان عمومی شاید به سال‌های اول انقلاب و شرکت او در مناظره‌های تلویزیونی با عبدالکریم سروش در یک سوی میز و فرخ نگهدار و احسان طبری در سوی دیگر برمی‌گشت که دیروز خبر آمد، «آیت‌الله» این‌بار در سیمای جدیدی در شبکه تلویزیونی ظاهر می‌شود.

رییس موسسه آموزشی –پژوهشی امام خمینی که این روزها پدر معنوی «جبهه پایداری» یکی از طیف‌های جریان اصولگرا شناخته می‌شود، دیروز افتتاح‌کننده شبکه‌ای از تلویزیون شد تا با شکستن محدودیت‌ها در فضای رسانه ملی، شبکه تلویزیونی اینترنتی برای یک جریان سیاسی را در کشور استارت بزند. طبق برنامه از قبل اعلام شده «شبکه جهانی پایداری ساعت ۱۹ دیروز با پخش سخنرانی «آیت‌الله مصباح‌یزدی» آغاز به کار کرد» و کاربران می‌توانستند از طریق آدرس اینترنتی نظاره‌گر برنامه‌های «شبکه جهانی پایداری» باشند. آن‌گونه که دست‌اندرکاران این شبکه عنوان کرده‌اند شبکه جهانی «پایداری» به صورت آزمایشی در سالروز اعلام انقلاب فرهنگی از سوی امام خمینی(ره) و در آستانه دور دوم نهمین دوره انتخابات مجلس توسط طلاب و دانشجویان حامی جبهه پایداری انقلاب اسلامی راه‌اندازی شده است.

به این‌ترتیب در آستانه دور دوم انتخابات مجلس نهم جمعی از اصولگرایان(جبهه پایداری) با کارت آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی وارد میدان شده تا به انحصارگرایی صدا‌وسیما در بحثشبکه‌های تلویزیونی پایان داده و برای اولین‌بار یک جریان سیاسی امکان دستیابی به شبکه خصوصی تلویزیونی اینترنتی را داشته باشد.

گرچه اعتراضات به عملکرد صدا‌وسیما در فضای سیاسی ابتدا از سوی جناح اصلاح‌طلب مطرح و با مخالفت سرسخت جریان اصولگرا مواجه می‌شد اما در انتخابات‌های اخیر، اعتراض‌ها به مدافعان دیروز رسیده است.

برخی از جریانات اخیر اصولگرایی در انتخابات اخیر مجلس عنوان می‌کنند که صدا‌وسیما با رویکرد خاصی وارد انتخابات شده و از برخی کاندیداها و جناح‌های خاص اصولگرایی حمایت و اخبار مربوط به برخی گروه‌های دیگر این جریان را سانسور می‌کند. در همین رابطه در روزهای اخیر انتقاداتی مبنی بر تلاش رسانه ملی برای حمایت از ریاست فرد خاص در مجلس آینده مطرح شده است. انتقادات به عملکرد صدا‌وسیما در انتخابات‌های گذشته نیز مطرح بوده است. در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم برخی از نامزدها تغییر در قانون صداوسیما و پیگیری شبکه خصوصی را به عنوان یکی از شعارهای انتخاباتی خود برای جذب آرا مطرح کردند.

برخی از ستادهای انتخاباتی نامزدها نیز تلاشی برای راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی داشتند که این اقدام خلاف قانون اعلام شد. وابستگان و نزدیکان به دولت نیز برای راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی خصوصی، مسیر بی‌دردسری را طی نکرده‌اند.

اواسط سال گذشته بود که روزنامه «کیهان» با ابراز نگرانی از «راه‌اندازی تلویزیون خصوصی از سوی حلقه انحرافی» به نقل از برخی منابع خبر داده که «یکی از دستورکارهای مذاکرات مشایی در تاجیکستان راه‌اندازی یک شبکه خصوصی با نام «نوروز» است که قرار است از مبدایی غیر از ایران، سیاست‌های رسانه‌ای جریان انحرافی را پیگیری کند.» شبکه تلویزیونی که گرچه قرار بوده به صورت مشترک توسط سه دولت ایران، تاجیکستان و افغانستان تاسیس شود اما «کیهان» خبر داده که «علاقه ویژه برخی مسوولان دولتی به راه‌اندازی یک شبکه فارسی‌زبان بدون نظارت‌های موجود در داخل کشور از جمله موضوعاتی است که هنوز هم به‌طور جدی پیگیری می‌شود و شاید این موضوع را بتوان از مهم‌ترین دلایل سفر مشایی به تاجیکستان دانست.» روسای جمهوری ایران، تاجیکستان و افغانستان در سال ۲۰۰۶ درباره تاسیس شبکه تلویزیونی فارسی‌زبانان موسوم به «نوروز» در شهر «دوشنبه»، توافق کردند ولی تاکنون به دلایل مختلف این شبکه راه‌اندازی نشده است.

در کنار اعتراضات و انتقادات جریانات سیاسی، تلاش نمایندگان مجلس نیز برای «اصلاح قانون صدا‌وسیما» تاکنون به سرانجام مشخصی نرسیده است. پس از تلاش نمایندگان مجلس ششم و هفتم، علی مطهری، نماینده تهران نیز برای بازنگری در قوانین مربوط به رسانه‌ملی در مجلس هشتم اقدام کرد. طرحی که امکان تصویب مقررات خصوصی‌سازی و نحوه اداره رادیو و تلویزیون خصوصی را نیز فراهم می‌کرد.

داریوش قنبری، نماینده ایلام در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: «متاسفانه صداوسیما با آنکه عنوان رسانه‌ملی را با خود دارد اما در کشور حالت انحصاری پیدا کرده و در نبود شبکه‌های خصوصی، اغلب در اختیار طیف فکری خاصی اقدام می‌کند.» به گفته قنبری عملکرد صداوسیما در سال‌های اخیر به نحوی بوده که موجب بی‌اعتمادی مردم و گرایش آنها به شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های خارجی شده است. باوجود تصویب فوریت طرح «اصلاح قانون اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما» در مجلس هشتم، عمر این دوره مجلس به تعیین‌تکلیف این طرح نرسید.

در چنین شرایطی یک‌بار دیگر در آستانه انتخابات مجلس اعتراضات به عملکرد صداوسیما بالا گرفت. خبر راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اینترنتی «پایداری»(Shabakepaydari. com) دیروز در شرایطی مطرح شد که سایت «وبلاگ‌نیوز» به نقل از منابع آگاه گزارش کرد معاونت حقوقی سازمان صدا‌وسیما از ۱۸‌سایت که در اینترنت فیلم و فایل‌های صوتی منتشر می‌کنند شکایت کرده است. شبکه اینترنتی «نصرتی‌وی»، «رادیو میقات» و شبکه اینترنتی «فارس‌تی‌وی» از جمله سایت‌هایی هستند که معاونت حقوقی سازمان صدا‌وسیما از آنها شکایت کرده است.

این سایت در گزارش روز سه‌شنبه(۲۹ فروردین) خود نوشته به نظر می‌رسد این شکایت، با استناد به ماده هفتم اساسنامه سازمان صدا‌وسیما صورت گرفته باشد. در این ماده از اساسنامه آمده است: «تاسیس فرستنده و پخش برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در هر نقطه کشور در انحصار این سازمان بوده و چنانچه اشخاص حقیقی یا‌ حقوقی اقدام به تاسیس یا بهره‌برداری از چنین رسانه‌هایی کنند از ادامه کار آنان جلوگیری به عمل آمده و تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت.» شکایت صدا‌وسیما گویا نتیجه‌ای نداشته است. اکنون یکی از گروه‌های اصولگرا با جدیت تصمیم به راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اینترنتی گرفته و برای شروع قوی در این مساله با پدر معنوی خود آمده است.

سایت «۵۹۸» از سایت‌های خبری اصولگرایان گزارش داده تلویزیون اینترنتی «پایداری» با هدف پوشش اخبار و سخنرانی‌های «بایکوت» شده از سوی صدا‌وسیما راه‌اندازی شده است. آن‌طور که «۵۹۸» نوشته این شبکه به صورت آزمایشی چهار ساعت در روز در فضای مجازی، سخنرانی‌های سیاسی و مذهبی، گفت‌وگو، میزگرد، مناظره و خبر پخش خواهد کرد. این سایت مدعی شده: «با آغاز به کار این شبکه تا حد قابل توجهی خلأ ناشی از پخش محدود این‌گونه از برنامه‌های سیاسی - اجتماعی در رسانه‌ملی، جبران خواهد گردید.» از طلاب و دانشجویان حامی «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» به عنوان بنیانگذاران این شبکه تلویزیونی نام برده شده اما هنوز واکنش رسمی درباره راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی اینترنتی نشان داده نشده است.

به نظر بايد منتظر ماند و ديد آيا طلسم انحصار در شبكههاي تلويزيوني با ورود آيتالله محمدتقي مصباحيزدي در لواي جبهه پايداري خواهد شكست؟