به گزارش افکارنیوز،

 عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران صبح امروز در دیدار با محمدجواد فدائی استاندار کرمان با تسلیت فرارسیدن ماه محرم ماه عزای امام حسین(ع) اظهار داشت: افغانستانی‌های مقیم استان کرمان از وضعیت زندگی خود در کرمان و از اشتغال و فعالیت اقتصادی خود نیز راضی بوده و تشکر می‌کنند.

اخبار بین الملل- وی با اشاره به اینکه امروز در اتاق بازرگانی ، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز نشستی داریم تا روابط ما ارتقا پیدا کرده و بهتر شود گفت: ملاقات‌های زیادی برای ارتقای روابط ایران و افغانستان داشته‌ایم و هر دو کشور تلاش می‌کنند تا این روابط بیشتر شود.

سفیر افغانستان در ایران با بیان اینکه زمینه سرمایه‌گذاری ایران در افغانستان وجود دارد افزود: در سفر اخیر هیئت عالی رتبه افغانستان در سطح وزرا و معاون وزرا به ایران بر مسائل اقتصادی تاکید شد.

وی با اشاره به اینکه با وجود همزبانی و دین مشترک آن گونه که باید از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور اطلاعی نداریم گفت: توجه ما در ارتقای مسائل اقتصادی روی مسائل ترانزیتی و تجارت است.

لیوال با بیان اینکه جنگ‌ افغانستان زیاد دوام نخواهد آورد ادامه داد: دو کشور ایران و افغانستان با هم بوده، مردم این دو کشور با هم دوست هستند و مطمئنا این روزها تمام می‌شود و ما باید برنامه‌های بلند مدت داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه قوانینی وجود دارد که موانع توسعه روابط دو کشور شده است گفت: بازنگری قوانین می‌‌تواند باعث توسعه روابط تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان شود و تحریم‌ها را بشکند.

سفیر افغانستان در ایران با بیان اینکه حضور مهاجران افغانستانی در ایران قانونمند می‌شود و ما نیز از این نابسامانی ناراحت و نگران هستیم افزود: برای تمام مهاجرینی که اسنادی برای حضور ندارند تثبیت هویت شده و شناسنامه و گذرنامه برای آنها صادر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از مهاجران افغانستان در استان کرمان زندگی می‌کنند و کرمان برای ما بسیار اهمیت دارد گفت: ایجاد کنسولگری افغانستان در کرمان توافق شده و کرمان یک گزینه بسیار خوب برای راه‌اندازی این کنسولگری در استان کرمان است.