مکانیسم ماشه چیست؟ این سوالی است که بسیاری از مردم می خواهند بدانند که آمریکا بر چه اساسی با اینکه از برجام خارج شده به دنبال بازگشت تحریم های ایران است.

اخبار سیاسی- در بند ۱۱ و ۱۲ توافق برنامه جامع اقدام مشترک که از آن به عنوان برجام یاد می شود درباره مکانیسم ماشه و یا «اسنب بک» توضیحاتی داده شده که خلاصه آن این می شود که مکانیسم ماشه یعنی بازگشت فوری به دوران قبل از برجام و اعمال تحریم‌های مجدد علیه جمهوری اسلامی ایران.

به گزارش افکارنیوز، نکته مهم اما اینجاست که در قطعنامه 2231 اعلام شده که  اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام که متشکل از تروئیکای اروپایی، ایران، چین، روسیه و آمریکا هستند، در اعمال و انجام تعهدات شکایتی داشته باشند، این شکایت ابتدا در کمیسیون مشترک برجام بررسی می‌شود و اگر در باره آن به توافقی نرسند، پرونده قابلیت ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل متحد را پیدا می‌کند.

در شورای امنیت هم بر سر ادامه تعلیق تحریم‌های ایران رای گیری می‌شود، در آنجا هم اگر یکی از اعضای دائم شورای امنیت آن را وتو کند، در آن زمان به صورت خودکار و بدون نیاز به رای گیری دوباره تمامی قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت علیه ایران برمی‌گردد که مهم‌ترین آن قطعنامه ۱۹۲۹ بود که علیه کشورمان اعمال شد؛ در واقع در این صورت برجام از بین خواهد رفت و تحریم‌های چندجانبه علیه ایران بر می‌گردد.

اما جالب اینجاست که آمریکا پس از روی کار آمدن ترامپ رسما از برجام خارج شد و تحریم های خود را علیه ایران اعمال کرد. این موضوع یعنی اینکه برای آمریکا برجام ذره ای اهمیت نداشت و از سوی دیگر با خروج از برجام رسما قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای را لغو کرد.

حالا آمریکا از لحاظ حقوقی اصلا نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند و تحریم های ایران را برگرداند زیرا مسیر بازگشت تحریم ها و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت از نظر حقوقی از کمیسیون برجام می گذرد و آمریکا رسما دیگر در این کمیسیون نیست و در واقع حقی برای بازگشت تحریم ها و فعال کرن مکانیسم ماشه ندارد.

سید نظام الدین موسوی از نمایندگان مجلس درباره برجام و مکانیسم ماشه می گوید: ‌پس از اعلام آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت خودکار تحریمها علیه ایران، بسیاری کشورها از جمله ۳کشور اروپایی با این درخواست مخالفت کردند. چرا؟ چون: آمریکا دیگر عضو برجام نیست.یعنی اگر آمریکا در برجام باقی میماند، میتوانست مکانیسم ماشه را فعال کند. بله! برجام این است.

وی همچنین معتقد است که ‌از دیگر شاهکارهای برجام، یکی این است که طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ اگر خود ایران هم بخواهد از عدم اجرای تعهدات طرفهای دیگر شکایت کند، پس طی مراحل کمیسیون مشترک و وزرای خارجه، نهایتاً در مرحله تصمیم گیری شورای امنیت(بدلیل حق وتو آمریکا) دوباره تحریمهای سابق برمیگردد.
بله! برجام این است.

همچنین احد آزادیخواه از دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در رابطه با مکانیسم ماشه می گوید که  ترامپ به یک استیصال سیاسی رسیده و اخیرا هم در شورای امنیت با عدم تصویب قطعنامه تمدید تسلیحاتی علیه کشورمان این مسئله آشکارتر شد.

وی در ادامه افزود: اگر  شکستی که آمریکا در شورای امنیت با آن مواجه شد برای هر کشور دیگری این اتفاق رقم می‌خورد بلواهای سیاسی بی‌حد و حصری را با بوق‌های رسانه‌ای خود شکل می‌داد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: آمریکا برای اینکه شکست خود را در شورای امنیت کم اثر کند یک مدل جدیدی را ارائه داد و آن هم طرح فعالسازی مکانیسم ماشه بود ضمن اینکه نمی‌تواند این کار را انجام دهد چرا که از برجام خارج شده است.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه افزود: آمریکایی‌ها اگر بخواهند این کار انجام دهند ما هم مدل‌های خوبی برای اقدام متقابل داریم تا اینکه آمریکا به انزوا نزدیک‌تر شود.

احمد علیرضا بیگی دیگر نماینده مردم در خانه ملت نیز بیان داشت: در حقیقت با عدم تصویب قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی در شورای امنیت، آمریکا با یک شکست سنگینی مواجه شد و در حال حاضر نیز به دنبال راه‌های دیگری برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه افزود: در واقع آمریکا نمی‌تواند مکانیسم ماشه را علیه کشورمان فعال کند؛ چرا که از برجام خارج شده در ضمن آمریکایی‌ها  با آن خوی قلدرمآبی و زورگویی خود به هیچ قاعده و قوانین بین‌المللی پابند نیست و ساز وکارها را زیر پا می‌گذارد.

این نماینده مردم در مجلس به افرادی که بر تدوام ماندن در برجام اصرار می‌ورزند، اشاره و تاکید کرد: افرادی که بر طبل برجام می‌کوبند باید پاسخگو باشند که چگونه این همه فرصت از دست رفته کشور را  می‌توانند جبران کنند.

نماینده مردم تبریز در ادامه افزود: آمریکا با اصل جمهوری اسلامی ایران مخالف است و هیچ‌گاه به دنبال تامین منافع کشورمان نبوده؛ بنابراین تنها راه پیشرفت کشور تکیه بر ظرفیت های داخلی بوده و  از همه مهم‌تر هم اینکه دولت دیگر باید چشم خود را از غرب دور کند.