به گزارش افکارنیوز،

وضعیت سال جدید آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها در سال جاری مبهم و پیچیده است. از مدت‌ها قبل، پانزدهم شهریورماه به عنوان روز آغاز سال تحصیلی تعیین شده‌است که مسلما با تداوم شرایط فعلی و همه‌گیری ویروس کرونا لااقل در مناطق و استان‌های دارای وضعیت قرمز، بازگشایی‌ها به صورت فیزیکی نخواهد بود. برنامه دوم و جایگزین آموزشی، که تا حدودی از اسفندماه سال گذشته اجرا شد، استفاده از امکانات فضای مجازی و تمرکز در سامانه «شاد» (شبکه آموزشی دانش آموزی) است.

استفاده از این سامانه با وجود باگ‌ها و مشکلات نرم‌افزاری که در ماه‌های گذشته کاربران با آن درگیر بوده دارای دو مساله جدی برای استفاده است؛    1. نحوه دسترسی همه دانش‌آموزان کشور به ابزار و وسایل مربوط به منظور استفاده از سامانه شاد،  شامل گوشی همراه و تبلت و رایانه... که هزینه های تهیه آن مخصوصا در سال جاری تحصیلی لحظه به لحظه و ساعت و به ساعت افزایش می‌یابد و مطمئنا همه دانش‌آموزان امکان تهیه و استفاده از این ابزار را نخواهند داشت و طبیعتا عده‌ای محروم می‌مانند.

 2. هزینه استفاده از سامانه شاد که بارها اعلام شده است رایگان نیست و دارای هزینه است هرچند کم اما همین هزینه هر چند کم! را نیز باید جزء دلایل محروم‌ماندن عده دیگری از خانواده‌ها و دانش آموزان از امکانات آموزشی دانست. امیدواریم مسوولان سیاستگذاری آموزشی در کشور از همین روزهای باقیمانده تا شروع سال تحصیلی  تمهیدات مناسبی بیاندیشند تا خدای ناکرده دانش آموزی به خاطر فقر و محرومیت از تحصیل جا نماند.