به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز بعدازظهر(سه شنبه) در تهران میزبان رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود امشب در توئیتی دیدارش با گروسی را بسیار سازنده خواند.

اخبار سیاسی- ظریف افزود: ایران کاملاً شفاف عمل کرده است. بیش از ۹۲ درصد از بازرسی های آژانس  بین المللی انرژی اتمی در موارد مشابه جهانی در ایران انجام شده است. 

وزیر امور خارجه یادآور شد: برخی درصددند با اعمال فشار از طریق بازگشایی پرونده های مختومه این شفافیت از بین ببرند.

وی عنوان کرد: ما خواستار روابط نرمال و عادی با آژانس هستیم.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه همچنین در دیدار امروز با گروسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال ادامه همکاری با آژانس در شرایط عادی و در چارچوب مقررات بین‌المللی است، ابراز امیدواری کرد با حل اختلافات موجود براساس اعتماد متقابل، همکاری‌های دو طرف در چارچوب مقررات پادمانی و بر مبنای حسن نیت ادامه یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد با حل اختلافات موجود بر اساس اعتماد متقابل، همکاری‌های دو طرف در چارچوب مقررات پادمانی و بر مبنای حسن نیت ادامه یابد.

* گروسی همکاری‌های بین ایران و آژانس در گذشته به نفع دو طرف بوده 

در این دیدار گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که آژانس وظایف خود را بر اساس اصول بیطرفی و حرفه ای گری و همچنین در چارچوب صرف ملاحظات فنی انجام می‌دهد.

وی افزود: همکاری‌های بین ایران و آژانس در گذشته به نفع دو طرف بوده و با غلبه بر برخی مشکلات، می‌توان این همکاری‌ها را ادامه داد.

 در این دیدار سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه، بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی، سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی و کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس حضور داشتند.

گروسی پیش از ظهر امروز نیز با علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار در حدود دو ساعت به طول انجامید و در پایان دو طرف در نشست خبری مشترک به تشریح مذاکرات پرداخته و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با گروسی، گفت‌وگوها بین دو طرف را سازنده خواند و گفت:‌ قرار شد آژانس حرفه‌ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتمان عمل کنیم و بیانیه‌ای قرار است صادر شود که طرفین در حال کار بر روی آن هستند.