به گزارش افکارنیوز،

 نمایندگی انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد کشورش از هیچ اقدامی برای فعال سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران حمایت نمی‌کند.

اخبار سیاسی- جیمز روزکو، معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد: ما در حال حاضر از اقدام برای از سرگیری تحریم‌های چند جانبه علیه ایران، که با تلاش‌های ما در جهت حفظ برجام در تعارض باشد، پشتیبانی نمی‌کنیم.

دیپلمات ارشد انگلیس با یادآوری خروج یکجانبه دونالد ترامپ از برجام تاکید کرد عقیده انگلیس بر این است که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای ایران در ۸ می ‌سال ۲۰۱۸، به مشارکت خود در برجام خاتمه داد.

پس از آنکه آمریکا در ۲۰ اوت با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت خواستار آغاز روند بازگشت خودکار [تحریم‌ها] شد، بلافاصله سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس (تروئیکای اروپا) با ارائه نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت رسماً مخالفت خود را با درخواست آمریکا برای فعال‌سازی سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام موسوم به مکانیسم ماشه اعلام کردند.

تروئیکای اروپایی ضمن تاکید بر اینکه آمریکا ٨ مه ٢٠١٨ از توافق هسته‌اى با ایران خارج شده و امکان استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد؛ پای‌بندى خود به برجام و قطعنامه ٢٢٣١ را اعلام کردند.

همراهی نکردن متحدان اروپایی واشنگتن با فعال کردن مکانیسم ماشه، خشم و ناامیدی نماینده آمریکا در سازمان ملل و وزیر خارجه این کشور را به دنبال داشت. آمریکا برغم خروج از برجام این حق را برای خود قائل است تا با توسل به یکی از بند‌های این توافق تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را از سر بگیرد.