به گزارش افکارنیوز،

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با استعفای آبه شینزو نخست وزیر پیشین ژاپن اظهار داشت: دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ژاپن از روابط دوستانه و تاریخی برخوردارند و آقای آبه شینزو در هر دو دوره فعالیت به عنوان نخست وزیر، کمک‌های ارزنده‌ای به توسعه روابط دو ملت انجام داده است. 

اخبار سیاسی- سخنگوی دستگاه سیاست خارجی افزود: جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اراده خود بر تقویت روابط با ژاپن و قدردانی از توجه آقای آبه به روابط دو ملت، برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت می‌کند.

به دنبال انتشار اخباری درباره استعفای شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، وی در یک نشست خبری شرکت کرد و رسما از قصد خود برای کناره گیری از قدرت به خاطر وضعیت جسمانی خود خبر داد. 

آبه در این نشست خبری گفت: «بیماری قدیمی‌ام از ماه گذشته عود کرده و بر وضعیت جسمانی‌ام اثر گذاشته است. ضعف جسمانی ممکن است باعث اشتباه در قضاوت و تصمیم‌گیری سیاسی شود. به همین دلیل از نخست‌وزیری کناره‌گیری می‌کنم. بابت کارهایی که نتوانستم به سرانجام برسانم عذرخواهی می‌کنم.»

روز جمعه رسانه‌های ژاپنی از جمله خبرگزاری کیودو و شبکه ان اچ کی به نقل از منابعی از احتمال استعفای نخست وزیر این کشور به دلیل بیماری خبر داده بودند.