به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه سفیر بلاروس را برای انجام مذاکرات فوری فراخواند.

اخبار بین المللسفیر آلمان به دلیل بازداشت تعدادی از خبرنگاران آلمانی در مینسک سفیر بلاروس را برای انجام توضیحاتی در این باره فراخوانده است. یک سخنگوی وزارت خارجه در برلین روز دوشنبه این خبر را اعلام کرد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم انتقاد شدیدی به بازداشت تعدادی از خبرنگاران آلمانی در شهر مینسک وارد کرده و آن را محکوم کرده است.

اعضای آلمانی گروه موسوم به  مشاوره استراتژیک با بلاروس نیز از این هیات خارج شده‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در توجیه این اقدام خود اعلام کرده  است: هدف این گروه مشاوره برای تقویت سیاست های دوجانبه، اقتصاد، فرهنگ و جامعه مدنی با توجه به شرایط فعلی دست یافتنی نیست.

"استفان زایبرت"، سخنگوی دولت آلمان هم تاکید کرده که دولت آلمان کاملا در کنار معترضان صلح آمیز در بلاروس قرار دارد که حقوق خود را مطالبه می کنند. وی همچنین از "الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهور بلاروس درخواست کرده واقعیات در این کشور را به رسمیت شناخته و مذاکرات با اپوزیسیون را آغاز کند. وی شجاعت معترضان در بلاروس را تمجید کرده است.

کشورهای حوزه بالتیک شامل استونی، لتونی و لیتوانی روز دوشنبه تحریم هایی را علیه رهبری بلاروس مستقل از تحریم های مد نظر اتحادیه اروپا تصویب کردند. این تحریم ها علیه 30 نفر از افرادی تصویب شده است که برای تحریف انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس و خشونت ها علیه معترضان مسئول شناخته شدند. در لیست تحریم های کشورهای بالتیک الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس هم قرار دارد.

  اتحادیه اروپا هم  تصمیم دارد مسئولین اقدامات خشونت بار علیه معترضان در بلاروس را با ممنوعیت ورود آن ها به اروپا و مسدود کردن حساب های مالی آن ها مجازات کند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس که در تاریخ نهم آگوست (19 مرداد) برگزار شد لوکاشنکو اعلام کرد که اکثریت قاطع آرا را به دست آورده است. مخالفان، دولت بلاروس را به تقلب وسیع در رای گیری‌ها متهم کرده‌اند. از آن زمان تا کنون اعتراضات گسترده و اعتصابات عمومی در این کشور واقع در شرق اروپا آغاز شده است.

نیروهای امنیتی تا کنون هزاران تظاهرات کننده را بازداشت کرده‌اند. گزارش‌های زیادی از رفتارهای خشونت‌آمیز، بدرفتاری و شکنجه علیه بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

الکساندر لوکاشنکو مدت 26 سال است که زمام قدرت در بلاروس را در دست دارد. او از زمان انتخابات جنجالی ریاست جمهوری بلاروس با اعتراض روزانه مخالفان روبرو است که خواستار استعفای وی هستند.

لوکاشنکو گفته است که برای "برگزاری یک رفراندوم قانون اساسی" آمادگی دارد اما حاضر به تجدید انتخابات ریاست جمهوری نیست.