به گزارش افکارنیوز،

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: ما ملت امام حسین علیه السلام به آزادگی و ایثار و ملت امام حسن علیه السلام صلح را با یکدیگر داریم. سیاست تحریم با شکست به یاد ماندنی توأم خواهد شد. تصادفی نیست پامپئو ناکام ترین وزیر معرفی شده است.

اخبار سیاسی- وی بیان داشت: فشار حداکثری در حال تبدیل شدن به فشار به خود آمریکا است و رییس جمهور به زودی نقشه راه ورود به قرن جدید را که شامل مسایل اثر گذار در زندگی مردم است به زودی اعلام خواهد کرد. برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با اتکا به ظرفیت های ملی با تلاش ادامه خواهیم داد.

علی ربیعی گفت امسال شیوه ای از عزاداری را پایه گذاشتیم که توأم با عزای حسین و رعایت پروتکل ها بود برخی هیات های کوچک مسایلی را رعایت نکردند که درخواست رعایت تا پایان مراسم را داریم. ما با توجه به شیوع کرونا در فصل سرما نمی توانیم کشور را تعطیل کنیم و مسافرت را باید به حداقل برسانیم. ما در حال نزدیک شدن به جان باختگان زیر صد نفر در روز هستیم. امیدواریم مسافرت‌ها موجب ایجاد مشکل نشود.

سخنگوی دولت در مورد مکانیسم ماشه بیان داشت: این واژه جعلی است و نه در برجام و نه در قطعنامه ۲۲۳۱ نیامده و از اساس مبنای حقوقی ندارد. ایالات متحده عضو برجام نیست که خودسرانه بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند. تقریبا هیچ کشوری در دنیا هم آن را نپذیرفته است. 

ربیعی اظهار داشت: تصمیم گیری در مورد نقض برجام با شورای عالی امنیت ملی است البته حق مجلس در این زمینه محفوظ است.

وی در مورد نقشه راه دولت گفت: این نقشه راه مولود تصمیم یک باره نبوده و از چند ماه گذشته در ستاد اقتصادی دولت یک روند شناسی آغاز شده است. در ستاد اقتصادی دولت با نگاهی به تهدیدهای خارجی و فرصت هایی که در فضای بین الملل بوده ما این نقشه را برای سال آخر دولت و قرن جدید تدوین کرده ایم. در این روند شناسی متفق هستیم تا ۹۶ با ثبات بودیم. یکی از موارد نقشه راه پیشگیری از تکانه های اقتصادی است. در این نقشه، منابع جایگزین درآمد نفتی برای کسر بودجه دیده شده اما به پول پر قدرت بانک مرکزی توجهی نشده است. بخش دیگری از این نقشه سرمایه‌گذاری بر پروژه های نیمه تمام است. مثلاً در صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد سرمایه گذاری پیش بینی شده که ۴۱ هزار شغل در آن دیده شده است. بخشی از نقشه راه در حوزه های مسکن، راه و ساختمان است.

ربیعی با تاکید بر اینکه بیش از ۲۰ درصد افزایش نقدینگی در سال داشته ایم گفت: تدابیری برای بازگرداندن ارز صادراتی انجام شده است. در ذیل این نقشه راه فقط سیاست‌های رشد و توسعه نیست بلکه توجه به معیشت و زندگی مردم هم وجود دارد.

سخنگوی دولت بیان داشت: قطعا اقداماتی هم در فصل معیشت نقشه راه دیده شده است. امروز هم وزیر تعاون طرحی برای بازنشستگان و استفاده از کارت های اعتباری در نظر گرفته شده است.

وی در مورد نقشه راه دولت گفت: این نقشه راه مولود یکباره نبوده و از چند ماه گذشته در ستاد اقتصادی دولت یک روند شناسی آغاز شده است. در ستاد اقتصادی دولت با نگاهی به تهدیدهای خارجی و فرصت های که در فضای بین الملل بوده ما این نقشه را برای سال آخر دولت و قرن جدید تدوین کرده ایم. در این روند شناسی متفق هستیم تا ۹۶ با ثبات بودیم. یکی از موارد نقشه راه پیشگیری از تکانه های اقتصادی است. در این نقشه منابع جایگزین درآمد نفتی برای کسر بودجه دیده شده اما به پول پر قدرت بانک مرکزی توجهی نشده است. بخش دیگری از این نقشه سرمایه‌گذاری بر پروژه های نیمه تمام است. مثلاً در صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد سرمایه گذاری پیش بینی شده که ۴۱ هزار شغل در آن دیده شده است. بخشی از نقشه راه در حوزه های مسکن، راه و ساختمان است.

ربیعی درباره مذاکره وزیر خارجه امارات و ظریف و عادی سازی روابط اسرائیل و امارات هم گفت: در همین تریبون و هم وزیرخارجه مواضع را اعلام کردیم ما اقدام دولت امارات عربی برای باز کردن پای رژیم صهیونسیتی را تهدید می‌دانیم و این تهدیدات را زیر نظر داریم و قابل پذیرش نیست و تحمل نخواهیم کرد. معتقدیم رژیم صهیونیستی دوست وفاداری برای مردم منطقه نخواهد بود.

سخنگوی دولت در مورد ادعای مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم های سازمان ملل تصریح کرد: شکست فضاحت بار آمریکا در شورای امنیت دوباره اتفاق افتاد و این تحریم‌ها تنها در خیالات آمریکایی‌ها برگشته است، چون دنیا در مقابل تحریم ها دارد مقاومت می‌کند. ۳۰ روز دروغین هم پایان خواهد گرفت و اتفاق دیگری نمی افتد اما ما رفتار کشورهای دیگر را زیر نظر داریم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که  اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی کالاها در  ۲سال اخیر مفاسد زیادی را به دنبال داشته و آیا دولت تصمیم دارد همچنان این ارز را برای واردات اختصاص دهد یا خیر؟ و اگر پاسخ مثبت است چه کالاهایی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت خواهند کرد؟ و آیا این اختصاص شفاف‌سازی می شود یا نه؟ گفت: همواره تفاوتهای ارزی می‌توانند فسادزا باشند. اساسا هر گونه تفاوت در دل خود فسادزایی دارد، اما در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومان که بنابر منابع حفظ زندگی مردم اتخاذ شده این تعبیر شما را نمی پسندم. برخی اوقات موضوعی به صورت قطعی و بدون ذکر مصادیق مطرح می‌شود که این شیوه صحیحی نیست.

وی اضافه کرد: در سالهای اخیر با توجه به فشار اقتصادی به طبقات پایین و البته عموم مردم و همچنین به منظور حفظ قدرت خرید در کالاهای اساسی و تامین دارو و مایحتاج زندگی مردم، این تخصیص با احتمال برخی نقاط ضعف صورت گرفته است.

ربیعی گفت: در خصوص شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دیدگاه‌ها و نظرات زیادی وجود دارد اما اصل آن اجتناب ناپذیر است و دولت از سال ۹۷ تاکنون فرآیندها و سازوکارهایی را اندیشیده که شبهه سوءاستفاده کاملا کنترل شود.

وی ادامه داد: «دریافت ارز اضافه برای واردات کالا»، «دریافت ارز و عدم واردات» و «دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالا در بازار آزاد» سه احتمالی بود که می‌توانست موجب فساد شود که دولت با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت عملا بین ثبت سفارش واردات، تامین ارز و ترخیص کالا ارتباط سیستمی ایجاد کرده است و همچنین در دو سال اخیر با مصوبه دولت نرخ خرید ارز کالا در قالب پروفرم توسط وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت ثبت و کنترل می‌شود و همه این فرآیندها از چشم دستگاههای نظارتی دور نخواهد بود.

ربیعی اظهار داشت: دولت این راه را ادامه خواهد داد و در حال حاضر ۵ قلم کالای اساسی و ضروری که همگی نهاده و مواد اولیه تولید هستند مانند کنجاله سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام  ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند. مجدد تاکید می‌کنم تمام وارد کنندگان با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و فرآیند ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کاملا شفاف است و همه دستگاه های مسئول و دستگاه های نظارتی به راحتی و به صورت سامانه ای می توانند از دریافت کنندگان ارز و رفع تعهد آنها آگاهی داشته و کنترل و نظارت نمایند.

وی تصریح کرد: باز هم تاکید می کنم چنانچه حمایت ارزی از کالاهای اساسی را برداریم به سبد غذایی مردم فشار وارد می شود.