به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه گزارش اخیر پنتاگون مبنی بر تلاش پکن برای افزایش دو برابری کلاهک‌های هسته‌ای خود را تکذیب کرد.

اخبار بین الملل- هوآ چونیینگ ضمن تکذیب گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا در خصوص افزایش کلاهک‌های هسته‌ای چین ، آن را سرشار از سوگیری دانست.

وزرات دفاع آمریکا روز سه شنبه بدون ارائه هیچ مستندی در گزارشی اعلام کرد چین در تلاش است تا زرادخانه هسته‌ای استراتژیک خود را ارتقا بخشد. بنا به گزارش پنتاگون، پکن در حال گسترش ذخایر سامانه چند منظوره موشکی بالستیک خود است که قادر به تعویض سریع کلاهک‌های متعارف و هسته‌ای خواهد بود. در گزارش وزارت دفاع آمریکا آمده است چین با توسعه سامانه‌های تسلیحاتی هسته‌ای زمینی، دریایی و هوایی سعی در ارتقا توانمندی هسته‌ای خود دارد.

آمریکا مدتهاست بر حضور چین در مذاکرات تسلیحاتی با روسیه تاکید می‌کند. در تاریخ ۸ ژوئیه، رئیس گروه تسلیحات وزارت خارجه چین تاکید کرد که تنها در صورتی که آمریکا شمار زرادخانه‌های خود را کاهش دهد، در مذاکرات خلع سلاح شرکت خواهد کرد. تعداد کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا ۲۰ برابر چینی‌ها اعلام شده است.

بر اساس آمار پژوهشگاه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم و فدراسیون دانشمندان آمریکایی، آمریکا در حال حاضر حدود ۵ هزار و ۸۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

موضع گیری‌های مقامات آمریکا و چین علیه همدیگر تقریبا به موضوعی هر روزه تبدیل شده است.