به گزارش افکارنیوز،

«دیوید شنکر» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک قرار است امروز (چهارشنبه) وارد لبنان شود و با برخی طرف‌ها دیدار کند.

اخبار بین الملل- بر اساس گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، شنکر در همین زمینه اعلام کرد، فاجعه انفجار بندر بیروت نتیجه چندین دهه نادیده گرفتن منافع مردم توسط دولت‌های لبنان است. دولت لبنان باید به اصلاحات اعتقاد داشته باشد و لبنان امروز نیازمند دولتی مسؤولیت‌پذیر و شفاف است که به ملت و درخواست‌های آنها توجه کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سفر خود با «نبیه بری» رئیس پارلمان در راستای ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی دیدار خواهد کرد یا خیر؛ گفت: اگر تحولی در طرف لبنانی رخ دهد من این کار را خواهم کرد در غیر این صورت قصد دیدار با هیچ سیاستمداری را ندارم.

شنکر درباره این گفته «دیوید هیل» (معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی) که واشنگتن مخالفتی با مشارکت حزب‌الله در دولت  لبنان  ندارد، مدعی شد: حزب‌الله در دولت‌های متعدد لبنان مشارکت داشته و مانند بسیاری از قوای سیاسی در لبنان دنبال اصلاحات نیستند. (این جنبش) وضعیت کنونی را ترجیح می‌دهد و همچنان به ادامه دفاع از ایرانی‌ها اهتمام دارد. دیگر اینکه همچنان تمایل دارد که هزینه‌های گمرکی به عنوان منبع درآمد دولت را پرداخت نکند. (حزب‌الله) بخشی از مشکل است به همین دلیل در مقابل اصلاحات می‌ایستد. اما بار دیگر می‌گویم: اصولی که برای ما مهم است تشکیل دولت‌هاست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال تحریم شخصیت‌هایی مرتبط با حزب‌الله هم گفت: بله ما در این زمینه اقدام می‌کنیم. تحقیقاتی برای تحریم برخی شخصیت‌ها در کار خواهد بود.

شنکر در پایان تأکید کرد که تغییرات در لبنان باید از داخل صورت بگیرد گرچه این روند سخت است.

سفارت آمریکا پیش‌تر در بیانیه‌ای ضمن اعلام تاریخ سفر شنکر، تصریح کرد  وی  «اقدامات کمکی آمریکا در پی انفجار بندر بیروت در تاریخ چهارم آگوست» را مورد بحث وبررسی قرار خواهد داد و «مقامات ارشد لبنان را به اجرای یک سری اصلاحات بطوری که پاسخگوی خواست لبنانی‌ها باشد»، تشویق خواهد کرد.