به گزارش افکارنیوز،

احمد توکلی رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در مکاتبه‌ای با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد تأکید کرد: همان‌گونه که مطلعید گمرک گلوگاه اصلی واردات و صادرات کالا به‌تبع بستر مستعد تخلفات و فساد مالی است، یکی از این مراکز فسادخیز گمرک فرودگاه است.

اخبار اقتصادی- دیده‌بان شفافیت در دو سال گذشته طی مکاتبات متعدد با گزارشهایی از مصادیق تخلف و فساد مالی صورت‌گرفته در گمرک مذکور جنابعالی را مطلع کرده است، لیکن با وجود ارجاع این گزارشها به گمرک جمهوری اسلامی از سوی شما تخلفات صورت‌گرفته با اهمال و بی‌توجهی مسئولان گمرک مواجه شده است و آنها به‌جای برخورد با متخلفان سعی در فرافکنی و لوث کردن و به حاشیه بردن تخلفات می‌کردند.

در ادامه دامنه فساد گمرک به جایی رسید که در هفته‌های اخیر دستگاه‌  قضایی وارد عمل شد و تنی چند از مسئولان گمرک مذکور دستگیر شدند.
این روند فسادزا  برخورد قاطع جنابعالی را می‌طلبد که هم بازدارنده و هم پیشگیرانه باشد.

دیده‌بان شفافیت پیشنهاد می‌کند قبل از این‌که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی و قضایی به سایر موارد فساد ورود پیدا کنند به‌منظور جلوگیری از تداوم روابط فسادزا در گمرک، کارگروهی متشکل از متخصصین مطلع در امور گمرکی خارج از مجموعه گمرک تشکیل شود تا ضمن شناسایی گلوگاههای فساد در گمرک...؛ کلیه تخلفات مالی و فساد اقتصادی در این دستگاه شناسایی و مورد رسیدگی و برخورد قانونی قرار گیرد.

 

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,