به گزارش افکارنیوز،

«یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت صنعاء، پایتخت یمن درباره تعطیل شدن بخش بهداشت، به علت نبود مشتقات نفتی در این استان هشدار داد.

اخبار بین الملل- او در صفحه توئیتر خود نوشت: پیش‌بینی می‌شود برخی از بیمارستان‌ها در روز‌های آتی به علت بحران نبود مشتقات نفتی بسته شود.

دفتر بهداشت عمومی در استان حجه یمن نیز اعلام کرد که یکی از بیمارستان‌های این استان به نام بیمارستان شهید «یاسر وثاب» به علت نبود سوخت تعطیل شده است.

این دفتر در بیانیه‌ای اعلام کرد: بسته شدن این بیمارستان به مثابه فاجعه انسانی است که به وخیم‌تر شدن وضع بهداشت و درمان در استان منجر خواهد شد. تداوم توقیف نفتکش‌های یمن از سوی ائتلاف سعودی با هدف توقف خدمات درمانی در بیمارستان‌های استان و توقف عملیات امداد و نجات است.

در این بیانیه آمده است: محاصره و توقیف نفتکش‌ها زندگی مردم یمن را با مرگ حتمی صد‌ها هزار کودک، زن و بیماران خاص در سایه شیوع بیماری‌های واگیر مواجه کرده است.

این دفتر از سازمان‌های انسان دوستانه و جامعه جهانی خواست تا به نقش خود عمل کنند و به مردم یمن که در معرض کشتار مستقیم و غیرمستقیم از طریق محاصره کشنده، قطع حقوق، شیوع دادن بیماری‌های واگیر و تخریب زیرساخت‌های درمانی هستند، کمک کنند.

به گفته مسئولان یمن، سازمان‌های بین‌المللی که ناتوان از متوقف کردن دشمنی علیه یمن و برداشتن محاصره اجباری علیه یمن هستند، تصمیم گرفته‌اند حمایت خود از بخش درمان و بهداشت یمن را قطع کنند.

این در حالی است که بیش از ۴۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی دولتی و خصوصی یمن در بحران نبود مشتقات نفتی دچار مشکل شده‌اند و سازمان‌های بین‌المللی با جدیت با این بحران انسانی در یمن برخورد نمی‌کنند و حتی برای جمع آوری کمک مالی نیز اهمیتی قائل نیستند.

ائتلاف سعودی بیش از ۲۱ نفتکش متعلق به یمن که حدود ۴۳۰ تُن مشتقات نفتی دربر دارند را در بندر‌های این کشور، به طور متوسط ۱۵۵ روز و در مورد دو نفتکش بیش از ۵ ماه است که آن‌ها را متوقف کرده است و در مورد نفتکش سافر که در معرض تخریب است حتی اجازه حفظ و نگهداری از آن را به نیرو‌های سازمان ملل نداده است.

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل در یمن نیز اذعان کرده است که کمبود سوخت در یمن نتایج فاجعه بار انسانی گسترده‌ای به دنبال خواهد داشت و زندگی در یمن بسیار سخت شده است و مردم برای نیاز‌های روزمره و اساسی خود که با سوخت در ارتباط است از جمله آب، برق و ارتباطات دچار مشکلات متعددی شده‌اند.