به گزارش افکارنیوز،

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شامگاه یکشنبه به صورت تلفنی با «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا درباره تحولات و تنش‌های اخیر در حوزه شرق دریای مدیترانه گفت‌وگو کرد.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد اردوغان در این تماس تلفنی به میشل گفت: «اظهارات و گام‌های تحریک‌آمیز مقامات اروپایی درباره مسائل منطقه‌ای، هیچ کمکی به حل مشکل نمی‌کند».

در این بیانیه به نقل از اردوغان آمده است: «اتحادیه اروپا باید به مسئولیت‌هایش برای منصرف کردن یونان و برخی کشورهای اروپایی از گام‌های تنش‌آفرین در شرق مدیترانه و دریای اژه عمل کند».

بر این اساس، وی همچنین از کشورها و نهادهای اتحادیه اروپا خواست تا موضع عادلانه و بی‌طرف نسبت به مسائل منطقه‌ای داشته باشند و در این باره مسئولانه اقدام کنند.

به نوشته آناتولی، رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه به رئیس شورای اروپا گفت: «موضع اتحادیه اروپا درباره مسائل شرق مدیترانه، آزمونی برای سنجش میزان تعهد آنها به قوانین بین‌المللی و صلح منطقه‌ای خواهد بود».

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد.

یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه در واکنش به خروج یونان از طرح ناتو برای کاهش تنش‌ها در مدیترانه، گفت یونان با این کار نشان داد که اهل مذاکره و گفت‌وگو نیست.