به گزارش افکارنیوز،

تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی اعتراض آمیز نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس ، عصر روز یکشنبه در مرکز مینسک، پایتخت بلاروس از 100 هزار نفر فراتر رفت.

اخبار بین الملل- معترضین در کل خیابان استقلال امتداد داشتند که توسط نیروهای ویژه امنیتی احاطه شده بود. تظاهرکنندگان به میدان پرچم ملی و کاخ استقلال، جایی که محل اقامت "الکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهوری بلاروس واقع شده حرکت کردند که از قبل ده ها هزار نفر در آنجا تجمع کرده بودند. معترضین توسط پلیس ضد شورش بلاروس با سپر و نرده‌های آهنی، مسدود شدند.

وزارت امور داخلی کشور بلاروس، شب گذشته، بازداشت حداقل صد نفر در این اعتراضات غیرقانونی روز یکشنبه در این کشور را مورد تأیید قرار داد. البته به گفته مقامات، که بازداشت‌ها جنبه موقت داشته و صرفاً برای جلوگیری از این اقدام غیرقانونی صورت گرفته است.

ضمن اینکه نیروهای امنیتی وزارت کشور موظف هستند تا به هر گونه اقدامات خشونت آمیز احتمالی از سوی مخالفان واکنش نشان دهند.

"یوری کارائف"، وزیر کشور بلاروس شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی، ابراز عقیده کرد که نیروهای پلیس این کشور، انسانی‌ترین و خونسردترین نیروهای پلیس در سراسر جهان هستند. وی نمونه‌هایی از برخوردهای انسانی افسران پلیس با معترضین خیابانی در این کشور را برشمرد.

لازم به یادآوری است، انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، در تاریخ 9 آگوست (19 مرداد ماه) برگزار شد. طبق اطلاعات کمیته مرکزی انتخابات، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری کنونی توانست 80.08 درصد آراء را بدست آورد. 10.09 درصد از رای‌دهندگان بلاروسی هم از "سوتلانا تیخانوفسکایا" - نامزد مخالفان حمایت کردند. مخالفان این نتایج را به رسمیت نمی‌شناسند و اعتراضات گسترده در مینسک و سایر شهرهای بلاروس، همچنان ادامه دارد.