به گزارش افکارنیوز،

عزت الله ضرغامی رئیس پیشین سازمان صداوسیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه یکشنبه شب شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین که با حضور محمدرضا باهنر دبیرکل این تشکل برگزار شد اظهار کرد: جامعه اسلامی مهندسین هم یک تشکل سیاسی است و هم یک سازمان تخصصی که باید توانمندی اش در مهندسی و برون رفت از مشکلات کشور را در اختیار دیگران قرار دهد. وی ادامه داد: سازمان‌ها با محیط شان توصیف می‌شوند. محیط احزاب و تشکل‌های سیاسی، فضای مجازی است که امروز همه شئون ما را در برگرفته است. هدایت افکار عمومی بدون توجه به قواعد این محیط امکان پذیر نیست.

اخبار سیاسی- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استقلال سیاسی بدون استقلال فکری حاصل نمی‌شود. رفتار‌های قیم مآبانه باعث سلب اندیشه و قدرت تشخیص در میان نخبگان شده است. متاسفانه برخی "القاب و عناوین "ساختگی که مورد نکوهش است موجب توهم برخی شخصیت‌ها شده است. متاسفانه حتی برخی از متفکرین هم گروگان طرفداران خود هستند.

رئیس اسبق سازمان صداو سیما اظهار کرد: در مورد مهم‌ترین مسائل جامعه مثل نقدینگی، نظام بانکی، سهولت کسب و کار، موانع تولید، کنترل واردات و اصلاح نظام تجارت خارجی، مسکن و خصوصی سازی و ... جلسات متعددی با کارشناسان مختلف از حوزه‌های متفاوت اجرایی و دانشگاهی داشته ام. برخی نظرات کارشناسان اقتصادی ۱۸۰ درجه با هم متفاوت است. تفکر مهندسی می‌تواند بهترین جمع بندی را انجام داده و راه حل بهینه را با قاطعیت انتخاب و اجرا کند؛ و در این میان جامعه اسلامی مهندسین به عنوان یک حزب متشکل از مهندسین توانمند می‌تواند این نقش را به خوبی در جبهه انقلاب ایفا کند.

وی افزود: امروز کار فرهنگی یعنی سازندگی، یعنی ارائه خدمات ضروری به مردم، مدرسه سازی، آبرسانی، آموزش، بهداشت در نقاط محروم و دور، عین کار فرهنگی است.

ضرغامی گفت: وفاق و نزدیک کردن آحاد مردم و خواص جامعه از ضروریات حل مشکلات جامعه است. کشور با تفرقه، اختلاف و درگیری جناحی و حزبی به جایی نمی‌رسد. تعریف رهبر معظم انقلاب از "خودی" الگوی مناسبی برای تحقق این راهبرد است.

وی با ابراز تاسف از برخی کج سلیقگی‌ها اظهار داشت: تنگ کردن دایره خودی ها، پایان ندارد. امروز انقلابی‌ترین نیرو‌های ارزشی به دنبال مرزبندی با هم هستند. آن هم بر سر عناوینی که با گفتگو و همدلی به راحتی حل می‌شود. گفتگو و مدارا با جدی‌ترین منتقدین درون نظام می‌تواند به رفع سوء تفاهم با کاهش کینه و نفرت و هماهنگی حداقلی برای پیشبرد اهداف نظام منجر شود.

ضرغامی افزود: خود شاقول پنداری، عادت بدی است که برخی نیرو‌های انقلابی به آن دچار شده اند. همیشه نگران "ریزش‌های رویش ها" بوده ام و در جلسات درونی جبهه انقلاب نسبت به آن هشدار داده ام.

وی در پایان به مختصات دوران حاضر اشاره کرد و گفت: عصر ما عصر جولان "میکرو قدرت ها" و غلبه "قدرت جریان" بر"جریان قدرت" است. نوجوانان و افراد کم سن و سال بازیگران این عرصه هستند. احزاب و گروه‌های سیاسی با سابقه، باید برای این واقعیت برنامه داشته باشند.

در پایان این نشست محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه مهندسین در سخنان کوتاهی در خصوص فضای فعلی سیاسی کشور گفت: ما لابد از داشتن چند حزب قدرتمند ضابطه‌مند چارچوب مدار در کشور هستیم و همانطور که بار‌ها گفته ام جبهه‌های سیاسی، چون شناور و سیال هستند در فضای سیاسی کشور کافی نیستند و کنشگران بزرگ سپهر سیاسی کشور باید در این خصوص چاره اندیشی کنند.