به گزارش افکار به نقل ازفارس ، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح پردیس مهندسی و فناوریهای نوین دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه در سالی که گذشت ما ۴ دانشمند هستهای را از دست دادیم،گفت: اگر بخواهیم عاقبت به خیر شویم خصوصا در کار اجرایی باید ولایتمدار باشیم و نگاهمان به انگشت اشاره رهبر باشد.

دانشجو با اشاره به اهداف آموزش عالی گفت: ‌ ما یک برداشت عمومی از دانشگاه داریم، براساس این برداشت افراد برای ارتقاء علمی وارد دانشگاه می‌شوند اما یک تصویر خاص در ذهن وجود دارد و آن اینکه دانشگاه سرمایه نقدی ملت را به نیروی انسانی تبدیل می‌کند؛ به عبارتی در این تصویر خاص دانشگاه برای جامعه کادر سازی می‌کند، کادری که قرار است چرخ‌های اجرایی مملکت را به گردش درآورد.

وی افزود: در ایران اسلامی باید سعی شود در سیاست‌ها به گونه‌ای عمل کنیم که خانواده متلاشی نشود، چون خانواده در نگاه آموزه‌های اسلامی ما یک رکن است.

دانشجو با بیان اینکه جامعه ایران دارای شاخصه جوانمردی و آزادی است، گفت: در دانشگاه نباید به این شاخصه‌ها خدشه‌ای وارد شود؛ در واقع دانشگاه باید در راس مسیر قرار گیرد.

وزیر علوم با بیان اینکه ملت ایران عاشق اهل بیت هستند، اظهار داشت: آیا دانشگاه اجازه دارد به این شاخصه لطمه وارد کند؟ آیا این نقش دانشگاه‌ است؟ در اصل دانشجو باید در مسیر عشق به اهل بیت حرکت کند.

دانشجو با تاکید بر اینکه دانشگاه ایران دین مدار است، گفت: دانشگاه باید در مدار دین حرکت کند و این وظیفه من است که این کار را انجام دهم، اگر غیر از این شد باید به دانشگاه معترض بود.

دانشجو با این مقدمه به بحثاسلامی کردن دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: آیا با متون غربی می‌شود بر مدار دین چرخید؟ اتفاقا کانال علوم انسانی کانال خدشه وارد کردن به دین است. علوم انسانی غربی نمی‌گوید نماز نخوان اما پایه‌های اعتقادی را سست می‌کند؛ در واقع علوم انسانی غربی بر پایه مبانی مادی بنا نهاده شده است.

دانشجو همچنین خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بیش از این تاکید فرمودند که مبانی علوم غربی کاملا با مبانی علوم اسلامی متضاد است.

وزیر علوم افزود: چرا وقتی ما می‌گوییم تحول در علوم انسانی به خیلی‌ها بر می‌خورد و می‌گویند مگر علوم اسلامی داریم؟

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ایران باید متخصص مسلمان، ‌ جوانمرد، آزاده و شجاع تربیت کنند، گفت: اگر دانشگاه این نیروها را تربیت کرد، در مسیر هدف خلقت قرار گرفته است اما اگر این اقدامات را اجرایی نکرد باید معترض بود که چرا این اقدامات را انجام نداده است.

وزیر علوم در ادامه اشاره‌ای به مراسم تودیع خود در وزارت علوم داشت و گفت: از ابتدای شروع کارم در دولت دهم، سه دقیقه پیش از اذان به بنده وقت دادند و گفتند صحبت کن؛ من هم در همان زمان گفتم ‌من دغدغه دین دارم.

دانشجو با طرح این پرسش که چرا باید ۳۳ سال از انقلاب بگذرد و ما این بحثرا بکنیم که سرویس دختر و پسر از هم جدا باشد یا نباشد؟ اظهار داشت: چرا باید ۳۳ سال بگذرد و ما تنها یک دانشگاه دخترانه داشته باشیم و آنهم دانشگاه الزهرا(س) باشد.

وی با بیان اینکه‌ ما می‌توانیم در هر استان یک دانشگاه دخترانه و یک دانشگاه پسرانه داشته باشیم، این سوال را مطرح کرد که چرا برخی روزنامه‌ها تیتر می‌زنند که دانشگاه دخترانه تاسیس می‌شود.

دانشجو ادامه داد: اگر قرار باشد دانشگاه داشته باشیم باید این دانشگاه بومی باشد؛ یعنی در آن مرزهای دانش فتح شود و در این شرایط و بر مبنای علوم اسلامی کسی نمی‌گوید مرزهای دانشگاه را کنار بگذارید؛ در واقع دانشگاه بومی یعنی این که آئین اسلامی - ایرانی در آن شکل گرفته و شکل غربی در آن نباشد.

وزیر علوم با بیان اینکه اعتقاد دارم در هر استان و یا شهرستان باید یک دانشگاه مطلوب داشته باشیم، ‌گفت: ‌چاره کار دانشگاه‌ها خوابگاه نیست، چاره کار بومی گزینی است؛ شما وقتی ۹۰ درصد دانشجویان را از شهرستان شاهرود گرفتید دیگر مشکل خوابگاه نخواهید داشت.

وی ادامه داد: اگر دانشجو در کنار خانواده باشد علاوه بر اینکه مشکل اقتصادی ندارد به رکن خانواده نیز خدشه‌ای وارد نخواهد شد و ما هم از نظر فرهنگی معضلاتی نخواهیم داشت.

وزیر علوم در ادامه به بررسی آمار مقایسه‌ای درباره دانشگاه شاهرود پرداخت.

وی افزود: ‌ در طول ۳۳ سال تعداد رشته‌های این دانشگاه ۵۴ رشته بوده است که در این ۶ سال به ۱۱۷ رشته رسیده است؛ البته نه اینکه ما فقط کار کرده باشیم بلکه همه دولت‌ها کار کرده‌اند.

دانشجو در همین زمینه گفت: در مقطع دکترا هم از سال ۵۲ تا ۸۴ هشت رشته وجود داشت اما درحال حاضر این هشت رشته به ۲۵ رشته افزایش پیدا کرده است.

دانشجو خطاب به برخی روزنامه‌هایی که عنوان شرقی داشته و تیتر غربی می‌زنند، گفت: ‌ این روزنامه‌ها به دنبال حاشیه‌سازی هستند و می‌نویسند، ‌وزیر علوم می‌گوید " فتنه "؛ اکنون هم تاکید می‌کنم کسانی که در فتنه نقش آفرین بودند در دانشگاه جایی ندارد.

وی ادامه داد: حال غربی‌ها بنویسند، روزنامه‌های شرقی‌ هم بنویسند؛ ما با جای دیگر معامله کردیم و به همین دلیل به مردم خیانت نمی‌کنیم.

وزیر علوم در ادامه باز هم به رشد کمی و کیفی آموزش عالی در دانشگاه شاهرود پرداخت و آمارهایی در این زمینه ارائه کرد.

وی بار دیگر خطاب به رسانه‌ها گفت: حال رسانه‌ها تیتر بزنند، ما در دانشگاه در راستای جاری و ساری شدن احکام الهی حرکت می‌کنیم و ملاک ما اداره کردن دانشگاه‌ها با نگاه غربی نیست.

در ادامه وزیر علوم بار دیگر به آمارهای دانشگاهی اشاره کرد و افزود: تا سال ۸۴ هیچ پژوهشکده‌ای در شاهرود فعالیت نمی‌کردند و تا سال ۸۸ یک پژوهشکده در این شهر افتتاح شد اما طی این ۲ سال ۳ پژوهشکده در این شهر تأسیس و ۴ پژوهشکده در دست احداثاست.

دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از برخی رسانه‌ها که از بازنشستگی پیش از موعد اساتید دانشگاه‌ها سخن به میان می‌آورند، گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها درباره بازنشستگی اساتید هیاهو می‌کنند؛ اگر مطالبشان صحیح است آماری هم از اساتیدی که پیش از موعد بازنشست شده‌اند به ما بدهند.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وظایف هیئت ممیزها گفت: شما باید براساس سیاست‌هایی که ما می‌گوئیم، عمل کنید؛ بار دیگر داستان ISI تکرار نشود.

وی با بیان اینکه ISI که قبله عالم نیست و نمی‌دانم چرا برخی نمی‌خواهند این را از ذهنشان خارج کنند، تصریح کرد: مقالات ما هیچ چیز کم ندارد، اساتید ما هم برای بررسی یک مقاله یک سال وقت می‌گذارند ولی در ISI شش ماه وقت می‌گذارند.

وی ادامه داد: چه کسی گفته دانشجوی دکتری باید ۳ یا ۵ مقاله ISI داشته باشد، انشاءالله امسال ما این موضوع را ختم به خیر می‌کنیم.

وزیر علوم با اشاره به سال " تولید ملی، حمایت کار و سرمایه ایرانی "، ‌ یکی از مراکز اصلی حمایت از تولید ملی را پارک‌های فناوری دانست، گفت: ما تا سال ۸۴،۳ هزار فناور شاغل داشتیم که این تعداد اکنون به ۱۹ هزار نفر رسیده است؛ پارک‌های فناوری هم از ۱۴ به ۳۰ عدد افزایش پیدا کرده است.

دانشجو همچنین از تغییر نام دانشکده فناوریهای هستهای دانشگاه صنعتی شاهرود به نام شهید مصطفی احمدیروشن خبر داد.