حسن غفوری فرد، نایب رئیس شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره توافق اخیر امارات با رژیم صهیونیستی گفت: مسئله قدری طولانی است و قدمتی ۶۰_۷۰ ساله دارد و از سال ۱۹۴۸ تا امروز روابط اعراب با اسرائیل تحولات بسیاری داشته است.

اخبار سیاسی - وی افزود: باید به تاریخ مراجعه کنیم و ببینیم سنگ بنای این انحراف از کجا گذاشته شده است.

وی همچنین گفت: اولین انحراف این بود که جمال عبدالناصر به عنوان قهرمان اعراب در مبارزه با اسرائیل خود را از دنیای اسلام جدا کرد و آن را پیرامون جهان عرب مطرح کرد در حالی که جهان عرب حداکثر ۲۰ درصد جهان اسلام را تشکیل می دهد.

غفوری فرد ادامه داد: از همان سال‌های ۴۲ که ما دانشجو بودیم وقتی جمال عبدالناصر شعار جهان عرب می داد ما در دانشگاه ها از امت اسلام بحث می کردیم، چنان که امام هم می فرمودند فلسطین پاره تن اسلام است نه جهان عرب.

دبیر جامعه اسلامی ورزشکاران ادامه داد: اگر از ابتدا به جای جهان عرب بحث اسلام مطرح می شد هم تعداد مبارزین بیشتر می شد و هم انگیزه مبارزه قوی تر می شد، چرا که قطعاً انگیزه اسلامی قوی تر از انگیزه عربی است، اما متاسفانه انور سادات این انحراف را ایجاد کرد.

وی افزود: انور سادات علیرغم پیروزی در سال ۱۹۷۳ به خاطر ضعف عقیده از مواضع خود کوتاه آمد و به واسطه آمریکا با اسراییل وارد مذاکره شد و قرارداد ننگین کمپ دیوید را امضا کرد.

غفوری‌فرد ادامه داد: به تدریج سازمان‌های مبارز فلسطینی هم علیرغم مبارزات جدی که داشتند و پیروزی هایی را به دست آوردند دچار این انحراف شدند. عربستان هم در زمان ملک فیصل عزم جدی برای مبارزه با اسراییل داشت و می گفت من آرزو دارم که در قدس شریف نماز بخوانم.

نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد: اما همه اینها چون مبنای اسلامی نداشت از هم پاشید و امروز حتی از ادبیات مبارزه با اسراییل هم چیزی باقی نمانده است. امروز جنگ اصلی میان اعراب است و همین الان میان اعراب در یمن، لبنان، سوریه و لیبی جنگ میان خود اعراب است.

وی افزود: این انحرافات باعث شد که امروز امارات دست به چنین اقدامی بزند و این اقدام به صورت دومینو ادامه خواهد یافت، چنانکه دیدیم پس از توافق امارات و اسراییل امیر بحرین به آنها تبریک گفت.

غفوری فرد اظهار داشت: از طرفی سخنگوی الکاظمی هم می‌گوید که این مسائل داخلی کشورها است، یعنی مسئله ای که یک روز اعراب ادعا می‌کردند که مهمترین مسئله جهان عرب است امروز آن را یک موضوع داخلی می‌خوانند.

وی درباره اینکه آینده این توافق به چه صورت خواهد بود و چقدر دوام خواهد داشت، گفت: مردم امارات و کشورهای عربی این منطقه مسلمان هستند و حرکت اسلامی در منطقه یک حرکت اصیل است و با حرکت‌هایی نظیر این، دچار مشکل اساسی نمی‌شود.

غفوری فرد در پایان گفت: جهان اسلام به هیچ عنوان آمادگی این را ندارد که قبله اول خود را رها کند و اجازه بدهد که پای اسراییل به راحتی به منطقه باز شود و اسراییل نمی‌تواند از این باب خوشحال باشد.