«جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه برجام «شدیدترین نظام بازرسی هسته‌ای در تاریخ» را در ایران مستقر کرده از رقیبش «دونالد ترامپ» بابت خروج از آن انتقاد کرده است.

اظهارات جو بایدن درباره برجام

اخبار بین الملل- به نوشته نیوزویک، جو بایدن در یک مراسم مجازی به میزبانی مرکز «جی‌استریت» مدعی شده اقدام ترامپ موجب شده ایران به «سلاح هسته‌ای» نزدیک‌تر شود.

جو بایدن، که در دولت قبلی معاون رئیس‌جمهور آمریکا بود در این جلسه با انتقاد از اقدام ترامپ در خروج از برجام گفت: «ایران نسبت به سال ۲۰۱۷ که ما قدرت را ترک کردیم به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.»

بایدن همچنین از برجام به عنوان توافقی که «شدیدترین نظام بازرسی هسته‌ای در تاریخ» را در ایران مستقر کرده یاد کرده و آن را مورد تمجید قرار داده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت در صورتی که ایران به «پایبندی کامل» به برجام برگردد او آمریکا را به توافق مذکور بازخواهد گرداند. با این حال، بایدن گفت که این اقدام نیازمند کمک از سوی سایر طرف‌های برجام از جمله روسیه و چین خواهد بود.»

وی گفت: «من به شما قول می‌دهم یکی از طرح‌های ابتکاری مهم من بازگشت به این توافق خواهد بود.»

این در حالی است که چند روز پیش خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در بروکسل گزارش داد هیچ مقامی در اروپا تصور نمی‌کند که «جو بایدن» در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بدون ایجاد تغییراتی در برجام به این توافق بازخواهد گشت.

تصور اروپایی‌ها از بازگشت بایدن به برجام

«لاورنس نورمن»، خبرنگار این روزنامه آمریکایی روز ۱۴ شهریور گزارش داد بسیاری از مقام‌های اروپایی فکر می‌کنند جو بایدن از مسئله خروج آمریکا از برجام به عنوان «یک اهرم فشار مفید» استفاده خواهد کرد.

نورمن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «درباره توافق هسته‌ای ایران در اروپا باید یک نکته را روشن کنم. هیچ فرد جدی تصور نمی‌کند که اگر بایدن پیروز شود، بدون ایجاد تغییر در توافق هسته‌ای به آن بازخواهد گشت. بسیاری آن را به عنوان یک اهرم فشار مفید می‌بینند.»

او در پیامی دیگر، بخشی از پیام خود را اصلاح کرده و آن را به صورت روشن‌تر نوشته است. نورمن نوشت: «منظورم این بود که هیچ فرد دارای مقام جدی در اروپا فکر نمی‌کند که اگر بایدن پیروز شود به برجام اولیه بازخواهد گشت.»

مشاور بایدن درباره بازگشت به برجام چه گفت؟

«آنتونی بلینکن»، مشاور بایدن بارها در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهایش اعلام کرده که بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال «توافقی قوی‌تر» با ایران خواهد بود.

او به عنوان مثال ۲۹ خردادماه گفت چنانچه بایدن در انتخابات ماه نوامبر به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شود تمامی تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های اعمال‌شده توسط «دونالد ترامپ» را حفظ خواهد کرد.

این مقام سابق آمریکایی گفت: «ایران باید به پایبندی کامل برجام برگردد. در غیر این صورت- و تا زمانی که [ایران] این کار را انجام دهد- واضح است که همه تحریم‌ها پابرجا خواهند ماند.»

توافق «طولانی‌مدت‌تر» و «قوی‌تر»

بلینکن در ادامه گفته که به دنبال «توافقی قوی‌تر» با ایران خواهد بود: «اگر ما به پایبندی [به برجام] برگردیم از این مسئله به همراه شریکان و متحدانمان که بار دیگر در موضع یکسانی با ما قرار می‌گیرند به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر بپردازیم.»

توافق «طولانی مدت» و «قوی‌تر» از جمله اصلی‌ترین خواسته مخالفان توافق هسته‌ای برجام از جمله دونالد ترامپ بود. ترامپ دو سال پیش با بیان اینکه برخی از مفاد توافق هسته‌ای برجام منقضی می‌شوند به مشارکت آمریکا در این توافق پایان داد و گفت به دنبال دستیابی به توافقی قوی با محدودیت‌های هسته‌ای دائمی علیه ایران است. 

بسیاری از کارشناسان روابط بین‌الملل اختلافات میان احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در سیاست‌گذاری در خصوص ایران را صرفاً تاکتیکی می‌دانند.