به گزارش افکارنیوز،

«تَمیم البَرغوثی»، شاعر، نویسنده و استاد فلسطین ی‌الاصل علوم سیاسی دانشگاه «جرج‌تاون» آمریکا، توافق کشورهای عربی خلیج فارس با رژیم صهیونیستی بر سر عادی‌سازی روابط را محکوم کرد و با اشاره به تاریخچه اقدامات مشابه، تأکید کرد که آینده از آن کسانی است که در کنار فلسطین بوده‌اند.

اخبار سیاسی- او در این مطلب که در صفحه فیس‌بوکش منتشر شده ابتدا به کشورها، و رژیم‌هایی که در گذشته با تل آویو از در صلح سخن گفتند اشاره کرد و نوشت: «[انور] سادات (رئیس جمهور اسبق مصر) به امید این که کشورش را ثروتمند کند و حاکم باقی بماند، با اسرائیل صلح کرد. نتیجه این شد که کشور مصر فقیر شد و خود سادات نیز [به دلیل صلح با اسرائیل] به قتل رسید. "الکتائب اللبنانیه" در لبنان نیز برای اینکه بر کشور حکومت کنند، با اسرائیل صلح کردند و نتیجه این شد که زمان آن‌ها برای همیشه به‌سر آمد».

شاعر معروف فلسطینی در ادامه نوشت: «سازمان تشکیلات فلسطین (ساف) با اسرائیل صلح کرد تا جلوی شهرک‌سازی‌ها را بگیرد ولی نتیجه آن افزایش سه‌برابری این شهرک‌ها شد ... لذا اگر امروز امارات و بحرین و پشت سر آن‌ها عربستان سعودی، به دنبال صلح با اسرائیل هستند تا با نفوذ هر یک از کشورهای ترکیه و ایران در منطقه مقابله کنند، [باید گفت] که نفوذ آنکارا و تهران بیشتر خواهد شد و هماهنگی بین این دو و محبوبیت‌ آن‌ها در بین عرب‌ها افزایش خواهد یافت».

او در چرایی این دیدگاه خود نوشت: «چرا که، ترک‌ها و ایرانی‌ها همسایگان، برادران و اهل و خویش ما [عرب‌ها] از هزاران سال پیش هستند و به هیچ وجه نمی‌توان تاریخمان را که از تاریخ آن‌ها که زبان، نحو، حدیث، فقه، شعر، نثر، موسیقی تا سیاست و شعور اجتماعی به هم گره خورده، جدا کرد. آن‌ها متجاوزان ناخوانده نیستند که از طریق دریا بیایند و ما را از دیار خود اخراج کنند؛ گذشته از این، آن‌ها ما متحدان خود را نمی‌فروشند ... ولی اسرائیل رژیمی است استعماری، آپارتاید، جعلی و موقت، هرچند که قوی به نظر برسد».

برغوثی در ادامه، در مقایسه‌ای جالب به عاقبت رژیم‌ها و کشورهایی که با اسرائیل صلح کردند، اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اسرائیل اگر فایده‌ای داشت، قطعاً به درد انور سادات، بشیر جمیل (رئیس الکتائب که یک هفته بعد از انتخاب به عنوان رئیس جمهور لبنان ترور شد)، شاه ایران، حسنی مبارک (رئیس جمهور مخلوع مصر) و یا انطوان لحد (فرمانده ارتش جنوبی لبنان که هم‌راستا با اسرائیل بود و در سال ۲۰۰۰ مجبور شد با دوستانش به فلسطین اشغالی فرار کند) می‌خورد. ولی آن‌ها عبرت نگرفتند ... ».

رئیس جمهور آمریکا دیروز جمعه اعلام کرد که بحرین و رژیم صهیونیستی به توافق رسیدند که روابط خود را عادی‌سازی کنند. این اتفاق درست یک ماه بعد از اقدام مشابه امارات با رژیم تل‌آویو صورت گرفت.

همزمان با اعلام این توافق، آمریکا تلاش‌ها و فشارهایش برای پایان دادن به بحران قطر با چهار کشور عربی مصر، عربستان سعودی، امارات و بحرین را آغاز کرده و به زعم وزیر خارجه آمریکا، تا ائتلاف ضد ایرانی با محوریت آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی خلیج فارس تکمیل شود.