به گزارش افکارنیوز،

 عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله جدید خود در پایگاه الکترونیکی رای‌الیوم به همزمانی افشای طرح آمریکا برای ترور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و افشای طرح رژیم صهیونیستی از زبان «عمیر برعام» فرمانده منطقه شمالی این رژیم از طرح‌های مختلف برای ترور سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در یک‌ هفته پرداخته و عوامل و پشت پرده این اتفاق را بررسی کرده است.

وی در این مقاله می‌نویسد: ما اعتقاد نداریم که این یک اتفاق تصادفی باشد، بلکه نشان‌دهنده تطابق بین رویکردهای خصمانه و جنایتکارانه متحدان آمریکایی و اسرائیلی است و این موضوع را اثبات می‌کند که آنها ناتوانی مطلق خود در شکست دادن دو عضو مهم محور مقاومت را که به یک رویکرد قدرتمند در منطقه تبدیل و باعث نگرانی روز افزون آنها شده است، پذیرفته‌اند.

در مورد بشار اسد باید گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که سرویس‌های اطلاعاتی این کشور بنا به درخواست وی طرحی را برای ترور بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه دنبال می‌کردند، اما جیمز ماتیس وزیر جنگ وقت آمریکا به این طرح اعتراض کرد؛ البته این یک دروغ بزرگ است و اعتقاد نداریم که وزیر جنگ آمریکا بتواند بالای دست رئیس‌جمهور این کشور درآمده و طرح وی را با شکست مواجه کند، مگر اینکه احتمال موفقیت چنین طرحی بسیار محدود و حتی غیرممکن باشد یا پیامدهایی که در نتیجه این طرح [در صورت موفقیت و عدم موفقیت آن] دامنگیر آمریکا می‌شد بسیار فاجعه‌بار باشد. علاوه بر اینکه دونالد ترامپ وزیر مذکور را تنها چند هفته بعد از تاریخ اعلام‌شده برای این واقعه از کار برکنار کرد، این بدان معناست که وی به‌دنبال برطرف کردن موانع اجرای این ترور است و به همین علت وزیری را روی کار آورد که تمامی مطالبات و دستورات دونالد ترامپ را با لبخند جواب می‌دهد.

 آنچه امروز باعث نگرانی دولت کنونی آمریکا شده است، موجودیت بشار اسد در رأس دولت سوریه و مدیریت موفق بحران توسط وی طی 9 سال گذشته نیست، بلکه نگرانی‌ها در نتیجه پایداری و مقاومت مؤسسات سوری به ویژه مؤسسات امنیتی و نظامی و اقتصادی با وجود گسترش جنگ و محاصره سوریه است، آن هم در شرایطی که شاید ‌ده‌ها و صدها میلیارد دلار برای تغییر نظام در این کشور هزینه شده است.

کیلی کرافت فرستاده آمریکا در سازمان ملل متحد امروز گفت که صلح در سوریه قبل از تغییر رفتار و روش دولت این کشور و تغییر ساختار امنیتی و سیاسی و جدا شدن تمامی مناسبات سوریه از ایران محقق نخواهد شد.

وی تأکید کرد که کشورش از سلاح تحریم‌ها برای جلوگیری از روند بازسازی سوریه استفاده خواهد کرد.

هنگامی که کشورهایی که ادعای تمدن و دموکراسی و قانون‌مداری را دارند، به سیاست ترور روی می‌آورند، این موضوع نشان‌دهنده ضعف و ناتوانی آنهاست و دلیلی بر قدرت آن‌ها نیست، به همین علت است که آنها به سمت قلدرمآبی و انجام اقدامات جنایتکارانه نظیر گروههای مافیا روی می‌آورند.

در همین راستا عمیر برعام ژنرال صهیونیستی نیز در مصاحبه‌ای با روزنامه عبری زبان اسرائیل هیوم که گرایش‌های بسیار نزدیک به نتانیاهو دارد، اعلام کرد که ارتش اسرائیل ده‌ها هزار نظامی خود را در جبهه شمالی آماده‌باش نگه داشته است تا بتواند جلوی اقدام حزب‌الله لبنان برای قتل تعدادی از نظامیان خود در واکنش به شهادت یکی از مبارزان در حمله اسرائیل به جنوب دمشق را بگیرد؛ این موضوع به خودی خود یک مجازات به شمار می‌رود که چندین میلیارد دلار به خزانه اسرائیل خسارت وارد می‌کند، علاوه بر اینکه خسارت‌های روانی زیادی نیز در میان نظامیان اسرائیلی ایجاد می‌کند.

سیدحسن نصرالله در نهایت وعده خود را اجرا کرده، انتقام شهید خود را می‌گیرد و تهدیدات اسرائیل در خصوص ترور نصرالله نیز طی 20 سال گذشته هرگز متوقف نشده و نمی‌تواند هیچ تأثیری در روحیه وی داشته باشد. وی نیز مانند تمامی مجاهدان و مبارزان حزب‌الله پروژه شهادت را پذیرفته و می‌داند که دیر یا زود شهید خواهد شد و در هر لحظه منتظر آن است.

نکته دیگر این که دولت سوریه از مناسبات با ایران دست نخواهد کشید، چراکه ایران طی سال‌های گذشته اقدام به پشتیبانی از سوریه کرده و دولت سوریه نیز دولتی نمک‌نشناس نیست؛ لذا می‌توان گفت تمام تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند مانع بازسازی سوریه شود، چراکه اراده مردمی و ملتی زنده و مبتکر و بخشنده در این کشور وجود دارد. سوریه همچنین متحدانی نظیر روسیه و چین و ایران دارد که در ارائه حمایت‌های مالی و لجستیک مورد نظر برای دمشق تردیدی به خود راه نخواهد داد.

سید حسن نصرالله در خندق یا منازل زیرزمینی زندگی نمی‌کند و هفته‌ای نیست که هیئت‌ها و شخصیت‌های لبنانی و عربی را به حضور نپذیرد؛ این دیدارها در برابر دوربین‌های تلویزیونی انجام می‌شود و احیاناً به صورت مستقیم مانند سخنرانی‌های تلویزیونی وی پخش می‌شود.

انتظار رژیم صهیونیستی برای انتقام‌گیری حزب‌الله ممکن است زیاد طول بکشد، اما اگر این انتظار طولانی شود، افزایش درد و تزلزل اسرائیل را در پی خواهد داشت.