به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیات دولت گفت: به همان صورت که روزهای قبل پیش بینی می کردیم امروز ۳۰ شهریور به عنوان یک روز به یاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشو خواهد بود.

وی ادامه داد: آمریکا به عنوان یک کشور زورگو در جهان از دو سال پیش تلاش برای تحریم های مجدد شورای امنیت را شروع کرد اما امروز به نقطه شکست خود رسید. خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی و حتی متحدین خود روبرو شد. در واقع امروز می توانیم بگوییم فشار حداکثری آمریکا در بخش سیاسی و حقوقی با شکست روبرو شده است.

رئیس جمهور گفت: آمریکایی ها همیشه فکر می کردند شورای امنیت نقطه قوت آنها است. کسی که از یک جمعی خارج شده دیگر نمی تواند بگوید از حقوق آن جمع میخواهم استفاده کنم. بنابراین روشن بود آمریکا در زمینه استفاده از مکانیسم ماشه دچار شکست می شود. شیوه بی اعتنایی شورای امنیت به آمریکا بهترین شیوه بود.

وی تصریح کرد: همواره گفته ایم در برابر ملت ایران تنها راه سخن گفتن با زبان تکریم است.اگر آمریکا بخواهد از قلدری خود استفاده کند و در مقام عمل بخواهد این تحریم ها را اجرایی کند حتما با پاسخ قاطع ما مواجه می شود و ایران زیر بار قلدری آمریکا نرفته و نمی رود.

روحانی تاکید کرد: یکبار دیگر به ۴+۱ اعلام می کنم ۵ کشوری که امروز در توافق هسته ای باقی مانده اند اگر به تعهدات خود کامل عمل کنند ما هم بطور کامل به تعهدات برجامی خود بر می گردیم.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ توافقی را که توازن آن بهم بخورد یکجانبه عمل نمی کند. 

روحانی گفت: ما تعهدات برجامی خود را کاهش دادیم چرا که یکسال صبر کردیم اما در زمینه اقتصادی شاهد اقدام خاصی از سوی کشورهای عضو نبودیم و در نتیجه تعهدات خود را کاهش دادیم اما به محض اینکه آنان به تعهدات خود بازگردند ما هم همه تعهدات خود را بازمی‌گردانیم.

رئیس جمهور در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی همیشه به تعهدات بین‌المللی خود عمل می‌کند و امروز هم موفقیتی که از لحاظ دیپلماتیک به دست آوردیم در سایه مقاومت ملت و حمایت آنان و نیز هدایت رهبری بوده است و تا زمانی که این هدایت و حمایت مردم باشد ما در برابر فشار آمریکا ایستادگی خواهیم کرد.