به گزارش افکارنیوز،

ترامپ در حالی از فرصت محدود خود برای پراکندن نفرت استفاده می کرد که در همان حال، تعداد مرگ ناشی از ویروس کرونا در آمریکا از ۲۰۰ هزار تن گذشته بود و نیویورک که قرار بود میزبان صمیمی مجمع عمومی سازمان ملل باشد در طاعون مرگبار ویروس و سوء مدیریت دونالد ترامپ غرق شده بود.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد بر توقف سیاست‌های دردسر ساز آمریکا برای جهان تاکید کرد و گفت: ایالات متحده در برابر جامعه بین‌المللی ایستاده و کاملا منزوی شده است.

 شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه شاهد نشستی عالی‌رتبه درباره جهان پس از کرونا و صلح و امنیت آن بود اما این نشست به تنش میان سه قدرت جهانی و دارای حق وتو انجامید.

ماجرا از آنجا آغاز شد که کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل بدون در نظر گرفتن نزدیک به ۷ میلیون مبتلای شناسایی شده به کرونا و بیش از ۲۰۱ هزار فوتی ناشی از این بیماری در آمریکا، سعی کرد چین را مورد حمله کلامی خود قرار دهد.

وی در اظهارات خود گفت: همانطور که پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در سخنرانی خود قبل از مجمع عمومی به وضوح اظهار داشت، برای ترسیم آینده بهتر، "ما بیشتر کشوری را مسئول می‌دانیم که این آفت را به جهان انداخت: چین. "

کرافت بدون ارائه مدرکی  به تخریب رقیب ادامه داد و گفت: امروز این شهرت پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت به کارزار چینی برای جلوگیری از همکاری و دروغ به جهان، کمک کرد، درهم ریخته است. تا به امروز، دانشمندان جهان هنوز درک کاملی از ریشه‌ها، ویژگی ها و شیوع ویروس ندارند؛ درکی که فقط حزب کمونیست چین می‌تواند ارائه دهد.

این سخنان، واکنش ژانگ جون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد را برانگیخت که گفت: اکثریت اعضای شورای امنیت در اظهارات خود از همبستگی و همکاری سخن گفتند که بازتابی از نگرانی عمومی جامعه بین‌المللی است.     

وی افزود: متاسفانه امروز یک سروصدایی از آمریکا شنیدیم که مخالف فضای این نشست بود. چین به طور کامل با این اتهامات بی‌اساس آمریکا مخالف است و آن را رد می‌کند.

نماینده چین در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ایالات متحده در برابر جامعه بین‌المللی ایستاده و کاملا منزوی است. وقت بیدار شدن است؛ سیاسی کردن ویروس را متوقف و در خانه با آن مبارزه کنید.

تنش‌های بین آمریکا و چین که تا پیش از این محدود به مسائل تجاری بود چندی است که با به میان آمدن بحران کرونا وارد مرحله جدیدی شده است. در این بحران تا کنون ۹۵۰ هزار نفر در سراسر دنیا جان باخته اند. بیشترین تعداد مرگ و میر تا کنون متعلق به آمریکا است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نطق کوتاه از پیش ضبط شده خود برای مجمع عمومی سازمان ملل به صراحت از نقش چین در ایجاد این همه گیری انتقاد کرد و حتی آن را «ویروس چینی» نامید. سخنی که بلافاصله مورد اعتراض نماینده دائم چین در سازمان ملل قرار گرفت.

شنیدن سخنان نگران کننده و اعلام خطر از سوی دبیرکل سازمان ملل موضوع جدیدی نیست. گوترش سال گذشته نیز نسبت به خطر های بزرگی که جهان را تهدید می کنند هشدار داده بود. وی جنگ و درگیری‌های منطقه ای، فاجعه محیط زیستی، مضمحل شدن اعتماد در عرصه بین المللی و وجه تاریک دنیای دیجیتال را به عنوان چهار تهدید اصلی معرفی کرده بود. امسال علاوه بر آنها به بیماری کووید۱۹ و همچنین از سر گرفته شدن جنگ سرد، این بار بین آمریکا و چین نیز اشاره کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد عنوان کرد که جهان اکنون شاهد بزرگترین بحران اقتصادی پس از رکورد بزرگ دهه ۱۹۲۰ و ۳۰ است. به گفته گوترش پس از نزدیک به سی سال روند معکوس، اکنون فقر در جهان در حال گسترش است. بیماری‌های واگیر و تضعیف پیمان کنترل سلاح‌های اتمی و خطر جدیدی به نام فضای سایبری از جمله تهدیدهایی بود که گوترش به آنها اشاره کرد.

اما آنچه در سخنان گوترش می‌توان به عنوان عامل اصلی نگرانی های او شناسایی کرد شاید از بین رفتن حکمیت و اقتدار سازمان ملل و شورای امنیت باشد. این موضوع به زبان‌های مختلف از سوی سایر رهبران جهان از جمله رئیس جمهور فرانسه نیز شنیده شد. مکرون در سخنان خود به تضعیف شورای امنیت سازمان ملل به خاطر تک روی های آمریکا اشاره کرد و خواستار ایجاد نظم جهانی نوینی شد.

در واقع آنچه برای گوترش موجب نگرانی است از دست رفتن نقش رهبری این سازمان است. وی از نبود یا تضعیف چندجانبه گرایی و افزایش پوپولیسم و ملی گرایی شکایت می کند و با اینکه به دولت جدید آمریکا اشاره صریح نمی کند؛ همه می دانند که اشاره او به تک روی های دولت فعلی ایالات متحده است.