به گزارش افکارنیوز،

سید البرز حسینی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس یازدهم   در گفت و گو با افکارنیوز با اشاره به جزئیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن بیان کرد: مجلس یازدهم از ابتدای آغاز فعالیت خود با توجه به مشکلات بازار مسکن، رسیدگی به این بخش در دستور کار مجلس بویژه کمسیون عمران واقع شد. تا کنون بیش از 18 جلسه کارشناسی با حضور اعضای کمیسیون، مسئولان وزارت راه و شهرسازی، بانک های عامل، بنیاد مسکن،مرکز پژوهش‌های مجلس و نمایندگان بخش خصوصی تشکیل شده است.

این نماینده مجلس افزود: همچنین این طرح بعد از اعلام وصول در صحن علنی مجلس دو فوریت آن رای آورد و هفته آتی مواد آن برای تبدیل به قانون شدن مورد بررسی قرار می گیرد. این طرح از سه محور اساسی؛ زمین ارزان، تامین منابع مالی و تهیه مصالح ساختمانی تشکیل شده است. ابتدا در این طرح دولت مکلف است، تمامی اراضی مستعد ساخت مسکن در درون شهرها که در ید نهاد های دولتی  و همچنین اراضی حریم شهرها که در دست جهادکشاورزی است را، احصاء کند.

حسینی اظهار داشت: طبق این طرح اراضی مناسب ساخت مسکن باید در اختیار وزارت مسکن و شهرسازی با توجه به ضوابط تعیین شده در آیین‌نامه اجرای ذیل طرح قرار گیرد. بین 60 تا 70 درصد قیمت مسکن را نرخ زمین تشکیل می دهد، اگر این طرح به درستی اجرایی شود بخش عظیمی از مشکلات بازار مسکن حل خواهد شد. محور دوم نحوه تامین منابع مالی است. در این طرح پیش بینی شده که با تشکیل صندوق ملی مسکن این مشکل رفع گردد.