به گزارش افکارنیوز،

در حالی چندی روزی است که سیلاب ناشی از ذوب شدن برف در کوه های افغانستان وارد منطقه سیستان شده است که بسیاری از مدیران استانی خود را ممنوع المصاحبه کرده اند.

البته یکی از مدیران استانی که خواست نامش فاش نشود به عصرهامون گفت: استاندار دستور داده اند هیچ کدام از مدیران حق اطلاع رسانی در خصوص سیلاب سیستان را ندارند و اخبار باید از کانال مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان اطلاع رسانی شود.

 

البته اطلاع رسانی از سوی یک مسئول روشی حساب شده ای است که مانع انتشار شایعات می شود در صورتی که آن مسئول پاسخگو باشد، به همین منظور و برای بررسی آخرین وضعیت منطقه سیستان و آسیب های احتمالی چندین تماس با غلامرضا اربابی مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان برقرار کردیم که وی هر بار به نحوی از پاسخگویی خودداری کرد.

 

علی ای حال ممنوع المصاحبه کردن مدیران در عصر تکنولوژی کاری حرفه ای محسوب می شود زیرا کارشناسان افغانی برای پی بردن به حجم آب ورودی به ایران کار چندان سختی ندارند.

 

صاحبنظران استانی سکوت خبری مسئولین را با سوء استفاده های احتمالی دولت افغانستان مرتبط می دانند در حالی که کارشناسان اذعان دارند سیلاب ورودی به سیستان به هیچ عنوان حق آبه تالاب هامون محسوب نمی شود.

خبرها و تصاویر منتشر شده از سیستان نیز حاکی از آن است که این سیلاب خسارت های در پی داشته است، ایرنا در این خصوص نوشت: برخی مناطق به ویژه روستای لورگباغ از توابع شهرستان نیمروز به سبب ورود سیلاب به زمین های کشاورزی و بعضا آبگرفتگی اطراف منازل و کوچه ها، مردم را دچار مشکل کرده است.

 

به گفته شماری از مردم این روستا خشکسالی مداوم و لایروبی نکردن رودخانه و انهار باعث شده تا آب به بخشی از روستا و زمین های کشاورزی وارد شده و به محصولات کشاورزی این روستا خسارت وارد کند.

 

راشکی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان نیز در این خصوص گفت : جمعیت هلال احمراستان مناطق امن و آسیب پذیر را شناسایی کرده است. همچنین عوامل امدادی شعب زابل ، زهک ، هیرمند ، هامون و نیمروز به صورت آماده باش کامل هستند.

وی اضافه کرد: جمعیت هلال احمراستان از لحاظ لجستیکی و منابع انسانی آمادگی صد درصدی دارد. بالگرد جمعیت هلال احمر استان نیز جهت امدادرسانی احتمالی تا زمان رفع خطر در منطقه مستقر است. 

در هر حال باید دید مسئولین استانی چه زمانی به سکوت رسانه ای خود در خصوص سیلاب سیستان پایان می دهند.