به گزارش افکارنیوز،

انبه یکی از میوه های گرمسیری است که در بین مردم طرفداران خاص خود را دارد و قطب کشت این میوه در ایران در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان می باشد اما واردات بی رویه انبه های پاکستانی سبب شده که جای انبه مرغوب و با کیفیت تولیدی استان در بازار میوه هر روز تنگ تر شود. هر چند گاهی اجناس وارداتی سوغاتی هایی به همراه دارند که برای میزبان خوشایند نیست !

خرداد ماه امسال بود که ده کامیون حامل انبه وارداتی از پاکستان به این کشور عودت داده شد تا لارو های مگس مدیترانه ای دوباره به کشور پاکستان بازگردند.
 
150 تن انبه آلوده به پاکستان عودت شد
به گفته تیموری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان علت بازگرداندن انبه به کشور مبداء ، وجود آلودگی در برخی از محموله های این محصول بوده است.
وی میزان انبه عودت داده شده در این مدت را حدود 150 تن بیان کرد و گفت: آخرین محموله بازگردانده شده از واردات انبه مربوط به  31 مرداد ماه گذشته است.
 
 
تیموری افزود: محصول انبه دچار 2 نوع آفت خطرناک به نام مگس میوه انبه و مگس میوه مدیترانه ای می شود که چنانچه این آلودگی ها در آنها مشاهده شود، بر اساس قانون و آئین نامه اجرایی قرنطینه گیاهی که مورد توافق دو کشور است ، می توان محصولات آلوده را در مدت 48 تا 72 ساعت به کشور مبداء عودت داد. 
 
16 هزار تن انبه پاکستانی از ابتدای سال وارد کشور شده است
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود : عملیات قرنطینه گیاهی در مرزهای استان انجام می شود اما در برخی از موارد ، احتمال از بین نرفتن آفات گیاهی وجود دارد.
 
وی بیان کرد: مبادی رسمی ورود انبه به داخل کشور مرزهای زمینی میرجاوه و پیشین و مرز آبی چابهار در سیستان و بلوچستان ، بندرعباس و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در تهران است.
تیموری تصریح کرد: سالانه بیشترین حجم انبه هم به میزان 13 تا 20 هزار تن از طریق مرزهای میرجاوه و پیشین وارد کشور می شود و از خرداد ماه امسال تا کنون 16 هزار تن از این محصول از پاکستان وارد مرزهای سیستان و بلوچستان شده است.