به گزارش افکارنیوز،

 19 سال پیش انبار غله کشور تصور نمی کرد که روزی آلوده ترین شهر جهان و اولین مرکز تولید سل در کشور باشد، با این حال تالاب بین المللی خشک شد تا زندگی در سیستان رخت سفر بندد.

از آن پس استارت وعده های مسئولین برای رفع این معضل آغاز شد تا نه تنها مرهمی بر زخم های سیستان نباشد بلکه این شهر را رکوردار بدترین ها در کشور و جهان کند و پس از سال ها تنها دستاورد رفع این معضل ایجاد مرکز تخصصی ریوی و گاه و بیگاه توزیع اندک ماسک باشد.
علی ای حال فروردین ماه سال 93 بود که دولت تدبیر و امید در سفر به سیستان و بلوچستان ، تثبیت شن های روان در هزار هکتار از کانون های بحرانی سیستان را مصوب کرد تا از شدت ریزگرد های بکاهد اما متاسفانه این طرح علی رغم تخصیص بودجه تا کنون اجرایی نشده است.
با این حال هفته آینده بار دیگر سیستان شاهد ورود پدیده شن خواهد بود .

 

حسینعلی حسین آبادی رئیس گروه پیش بینی هواشناسی استان در گفت و گو با عصرهامون با اعلام این خبر گفت: هفته آینده در روز های جمعه و شنبه سرعت وزش باد در سیستان به 80 کیلومتر بر ساعت می رسد که باعث پدیده گرد و خاک در شمال استان می شود.

وی ادامه داد: طی روز های چهارشنبه و پنج شنبه این هفته وضعیت هوای استان گرم و پایدار خواهد بود و وزش باد در سیستان در حد ملایم تا متوسط است.
حسین آبادی تصریح کرد: پیش بینی می شود در هفته آینده جریانات شمالی حاکم شود و دمای هوا در شهرهای نیمه شمالی استان تغییر قابل ملاحظه ای کرده و بین 8 تا 12 درجه کاهش یابد.
رئیس گروه پیش بینی هواشناسی استان افزود: برای روز یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در شهرهای جنوبی همچون قصرقند، نیکشهر، سرباز و جنوب راسک بارندگی پیش بینی می شود.