به گزارش افکارنیوز،

به نقل از شیرازه، لیست بلندبالای مجتمع‌های تجاری در شیراز تنها چیزی را که در ذهن متبادر می‌کند، رشد کالاهای بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت چینی است، سیاهه کالاهایی که نه تولیدی هستند و نه برای تولید به سرمایه هنگفتی نیاز دارند، بازار تجاری مرکز استان بزرگ جنوب کشور را به‌مانند دیگر کلان‌شهرهای کشور به قبضه خود درآورده‌اند.

مجتمع‌های تجاری شیراز؛ بستری برای دامپینگ، بازارشکنی و دپوی کالاهای وارداتی

درواقع مجتمع‌های تجاری بزرگ و کوچک در شیراز بستری برای فروش کالاهای نامرغوب چینی شده‌اند و با سیری کوتاه در مغازه و مجتمع‌های تجاری مرکز شیراز متوجه قبضه بازار شیراز توسط کالاهای ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت چینی می‌شویم؛ چراکه تسخیر بازار شیراز توسط کالای چینی این شهر را مصرف‌زده کرده است، هرچند رشد مجتمع تجاری و فراهم کردن زیرساخت آن برای توسعه شهری لازم است اما وضعیت فلک‌زده تولید و نابسامانی سرمایه‌گذاری در استان که جای خود را به سرمایه‌بری داده است، باعث شده مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری شیراز به محل دامپینگ، بازارشکنی و دپوی کالاهای وارداتی تبدیل شوند.

این موضوع را با گشتن در خیابان‌های شیراز می‌توان دید، پوشاک، کیف و کفش، لوازم‌آرایش، ساعت، تلفن همراه، رایانه  و ... اقلامی هستند که می‌توان با یک سفارش، میلیون‌ها تومان خریداری و در بازار سرازیر کرد و قدری هم به این امر نیندیشید که با هر یک‌میلیون تومان کالایی که به بازار ایران عرضه می‌شود چقدر چرخ تولید سخت‌تر و سنگین‌تر می‌چرخد.

با یک بالا و پایین کردن در مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری در نقاط مختلف شهر مشاهده می‌شود که در تمامی صنف‌ها لوازم چینی موج می‌زند؛ حال در هر صنفی با یک‌میزان و درصد، اما چرا باید اجناس چینی که شاید در همه موارد هم بی‌کیفیت نیستند جایگزین شوند و نگاه مشتریان را بر خود خیره کنند؟!

بارار خرید شیراز در تسخیر تلفن همراه چینی

صنایع‌دستی جزو محدود اقلامی هستند که چین هنوز توان کپی‌برداری از آن را ندارد؛ اما بیشترین درصد در تلفن همراه و لوازم جانبی است که دیگر نمی‌توان به اتیکت آن‌ها اعتماد کرد و می‌توان با اطمینان گفت که تولید چین است؛ اما در پوشاک حرف دیگری است هنوز کالا و دوخت ایرانی ارزش دیگری دارد و لباس‌ها با طرح‌های تخیلی و نوشته‌های بی‌معنا انگلیسی را می‌توان در زمره واردات به‌خصوص چین قرارداد.

ولی نکته‌ای که حائز اهمیت است اینکه جذابیت، تنوع، ظرافت و ارزان‌قیمتی دلایلی است که نگاه‌ها را بر تولید چینی می‌نشاند اما چرا خودمان قدری به فکر فرونرویم که ایجاد تنوع یا ارائه طرح‌های موردعلاقه مردم کار سختی نیست بلکه کمک به چرخه تولید داخلی است.

تعطیلی چرخ کارخانه‌ها و رشد قارچی مجتمع‌های تجاری و انبار کالاهای چینی

درحالی‌که شاهد نرخ بالای بیکاری در فارس، نبود شغل برای نیروهای تحصیل‌کرده و بحران و تعطیلی چرخ کارخانه‌ها هستیم، رشد قارچی مجتمع‌های تجاری و انبار کالاهای چینی در فارس بیداد می‌کند و بازار شیراز انباشته از محصولات ارزان‌قیمت چینی شده است و وقتی سؤال از کیفیت و کارایی محصولات می‌شود پاسخ داده می‌شود که این محضولات چینی و یا محصول مشترک هستند؛ محصولاتی که بعضا بدون هرگونه استاندارد مشخص اعم از لوازم‌خانگی، موبایل، البسه و ... هستند.

تبدیل چین به دومین قدرت اقتصادی دنیا با استفاده از نیروی کار ارزان‌قیمت و استفاده از دامپینگ

سید محمد هاشم پوریزدان پرست، اقتصاددان دانشگاه شیراز درباره این موضوع در گفتگو با شیرازه بیان کرد: چین با استفاده از نیروی کار ارزان‌قیمت و استفاده از دامپینگ و بازارشکنی در کشورهای هدف به‌خصوص ایران به دومین قدرت اقتصادی دنیا تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به مشکلات تولید داخل و واردات بی‌رویه خصوصاً از چین اظهار کرد: بالا بودن دستمزد کارگران در ایران و عدم توان پرداخت توسط تولیدکننده، باعث نفوذ و رشد بیش‌ازپیش کالای چینی شده است و چینی‌ها امتیاز بازارهای ما را به دست گرفته‌اند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز تصریح کرد: وضعیتی که برخی تجار بی‌انصاف و بی‌وجدان در ورود کالاهای بی‌کیفیت و بنجل در کشور کرده‌اند باعث شده انواع کالاهای چینی از جانماز و کفش و پوشاک تا انواع ارم خانگی با قیمت چندین برابر بازار داخلی را قبضه کنند.

وی گفت: وقتی مجتمع تجاری با دو هزار واحد صنفی ساخته می‌شود و تولیدکننده داخلی و فروشنده کالاهای داخلی در بازار رقابت با مشکل مواجه هستند، پس جای محصولات ایرانی را کالای چینی می‌گیرند.

این اقتصاددان با تصریح بر قرار داشتن در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بیان داشت: وقتی با ورود هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق، صد هزار نفر بیکار می‌شوند، چرا برخورد نمی‌شود و مسئولین باید نسبت به واردات  ترانزیت و قاچاق کالا حساس باشند.

تهدید تولید داخلی با ورود کالاهای ارزان‌قیمت بدون کیفیت و شاید قاچاق

به گزارش شیرازه، درواقع ورود کالاهای ارزان‌قیمت بدون کیفیت و شاید قاچاق، تولید داخلی را تهدید کرده است و این کالاها با این قیمت امکان رقابت در بازار داخلی را از بین برده است.

ورود کالاهایی بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت و احتمالاً قاچاق معاف از گمرک و تضمین پس از فروش، بازار تولیدات داخلی را تهدید می‌کند و استان فارس به‌عنوان استانی جنوبی و ترانزیتی که در همسایگی با کشورهای حاشیه خلیج قرار گرفته است، ظرفیت عظیمی از کالاهای چینی را در خود قرار داده است.

 

اکنون فروشگاه‌های شیراز و مجتمع‌های تجاری آن، ممنون از کالاهای چینی نظیر جانماز، کفش، لباس، پتو، اسباب‌بازی، لوازم‌تحریر و نظایر آن شده است که حتی محصولات باکیفیت تولید داخل به چشم خریداران نمی‌آید و به راستی نقش تولید داخلی و استفاده از پتانسیل نیروی استانی در بازار مصرف شیراز چیست؟