به گزارش افکارنیوز،

صبح امروز نمایندگان 180 کارگر فصلی کارخانه قند فسا در اعتراض به تعطیلی و فروش کارخانه، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

کارگران در اعتراض به سه سال تعطیلی کارخانه قند برای ساعتی مقابل این کارخانه تجمع برگزار کردند.

 

به گفته کارگران از سال 92 تا امروز تنها کمتر از صد روز در کارخانه کار کرده اند و این سه سال را با بیکاری و مشکلات عدیده معیشتی به سر برده اند.

 

تجمع کارگران بیکار شده کارخانه قند فسا+ تصاویر

در گفت و گویی که خبرنگار شیرازه با تعدادی از این کارگران داشت، آنها همگی با سابقه کار بالای 15 سال اکنون بدون بیمه و حقوق و مزایای بازنشستگی به حال خود رها شده اند.

 

غالب این کارگران سن بالای 50 سال دارند و این سال ها در دوران نیمه تعطیلی و تعطیلی کارخانه در شرایط بد اقتصادی به سر می برند زیرا با توجه به سن شان و البته بیماری های جسمی فراوانی که ناشی از سال ها کار در کارخانه است، مود توجه مردم و کارفرماها حتی به عنوان کارگر روزمزد هم قرار نمی گیرند.

 

یکی از کارگران در گفت و گو با شیرازه، به 18 ماه سابقه حضور در جبهه اشاره و عنوان کرد: من با این موی سفید و بیماری های جسمی ناشی از کار، مدت سه سال است که شرمنده خانواده ام هستم. چیزی برای از دست دادن ندارم.

 

گفتنی است، کارخانه قند فسا از جمله کارخانه های قدیمی و مهم استان فارس به شمار می رود که برای دهه ها، موجب رونق اقتصادی شهر بود. این کارخانه با چغندرقند کار می کند اما در سال های اخیر به گفته مسولان امر، به دلیل خشکسالی ورود ماده اولیه چغندر به این کارخانه متوقف و شکر خام جایگزین آن شد.

 

از آن پس بود که نیروهای کارگر، تعدیل و دستگاه های مربوط به فرآوری چغندر به فروش رسیدند.

 

کارگران همچنین در مقابل فرمانداری شهرستان فسا تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.

 

تجمع کارگران بیکار شده کارخانه قند فسا+ تصاویر

گفتنی است در تجمع  امروز مدیر حراست فرمانداری فسا به کارگران بیکارشده کارخانه قند فسا اعلام کرد که در جلسه شنبه آینده محمدجواد جمالی، نماینده شهرستان فسا و سلیمان کرمی فرماندار این شهر،با محمد مهدی کربلایی، مدیر عامل سازمان "اتکا" موضوع کارخانه قند فسا، مطرح و بررسی می‌شود.

 

به گزارش شیرازه، مدتی پیش نماینده مردم فسا در مجلس در گفتگو با شیرازه با اشاره به تعطیلی کارخانه قند فسا گفته بود:«تعطیلی کارخانه قند فسا عملا به چند سال قبل برمی گردد اما به عنوان مسکنی سالیانه مقداری شکرخام به کارخانه تزریق می کردند در حالیکه این کارخانه چغندرمحور بوده است از طرفی این کارخانه و چند واحد صنعتی دیگر مربوط به وزارت دفاع هستند اما از سال گذشته وزیر کشاورزی دستور داده به این قبیل کارخانه ها حتی شکر هم ندهند»