به گزارش افکارنیوز،

خشک شدن چاه‌های تامین‌کننده آب آشامیدنی در جهرم سبب شده تا مردم این شهرستان تابستان امسال را با کمبود آب سپری کنند.

گرچه به لطف تلاش‌های مسئولان، قطعی آب در جهرم رخ نداد اما افت فشار و مشکلاتی همچون فرسودگی انشعابات، ساکنان برخی از مناطق این شهرستان را با مشکل روبه‌رو کرده بود. امری که مسئولان را به چاره‌اندیشی برای برطرف شدن بحران آب در این شهرستان در بلند مدت و کوتاه مدت وادار کرد.

اختصاص اعتبار مالی برای حل مشکل آب جهرم در کوتاه مدت

محمدرضا رضایی نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه خشکسالی‌های چند سال اخیر در شهرستان جهرم افت منابع آب را به همراه داشته به‌طوری که چاه‌های تامین کننده آب شرب خشک و یا با افت شدید روبه‌رو شده است، می‌گوید: چاره این معضل در بلندمدت، انتقال آب از سدسلمان فارسی به جهرم است که به علت طولانی بودن تکمیل این پروژه نیاز به برنامه کوتاه مدت برای برطرف شدن مشکل آب هستیم.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی به برگزاری نشست‌هایی با مسئولان وزارت نیرو در راستای چاره‌اندیشی برای حل مشکل آب در این شهرستان اشاره می‌کند که نتیجه آن اختصاص 43 میلیاردریال برای حفر چاه‌ها جدید و کف‌شکنی چاه‌های نیمه خشک است.

رضایی با اشاره به اینه عملیات احداث سه حلقه چاه جدید و کف‌شکنی 6 حلقه چاه آب با مستقر شدن پیمانکار در حال انجام شدن است، بیان می‌کند: با اجرای این عملیات مشکل تامین آب مردم جهرم تا پنج ماه آینده برطرف شود.

30 درصد ظرفیت تولید آب در جهرم دچار مشکل شده است

ابوالفضل پژوهش، مدیر آبفا جهرم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه 30 درصد ظرفیت تولید آب در شهر جهرم دچار مشکل شده است، می‌گوید: خشکسالی‌های چند سال اخیر در سطح شهرستان مشکلات و چالش‌هایی را ایجاد کرده و افت قابل ملاحظه چاه‌ها سبب خارج شدن آنها از مدار شده است.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر اقدامات فنی و اجرایی در راستای برطرف شدن کامل مشکلات ایجاد شده در دست اقدام است.

به اعتقاد مدیر آبفا جهرم با توجه به محدودیت موجوددر منابع آب و خشکسالی‌های مستمر نیاز است با مشارکت میان بخشی و فرابخشی اقدام به برطرف کردن این مشکل در سطح شهرستان کرد.

وی اضافه می‌کند: مردم نیز باید با اطلاع از مسائل و مشکلات موجود، نهایت مشارکت و مساعدت را در مقابله با چالش‌های پیش‌رو انجام دهند.

پژوهش، با اشاره به به لزوم بهره‌وری در استفاده از منابع آب در بخش‌های صنعت و کشاورزی، تاکید می‌کند: شهرداری باید در جانمایی مجتمع‌ها و شهرک‌سازی‌ها تامین آب را در اولویت و مد نظر قرار دهد.

به اعتقاد کارشناسان، جهرم تنها 19 سال دیگر از منابع آب برخوردار بوده و در این راستا و برای تداوم زندگی و نجات جان هم‌نوعان لازم است با بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف، اصلاح الگوی کشت و خودداری از کشت‌هایی با نیاز آب بالا، این شمارش معکوس در اتمام منابع آب را به تاخیر انداخت.