به گزارش افکارنیوز،

به نقل از شیرازه، بازار طلا و جواهر نیز مانند دیگر صنوف روزهای پُر کار و کم کاری دارند. در روزهای منتهی به نوروز، میلادها و عیدهای اسلامی معمولا کار و کسب صنف فروشندگان جواهرات، طلا است.

زوج های جوان نیز که از جمله مشتریان طلا و جواهرات به شمار می روند سعی می کنند تاریخ مراسم عروسی خود را در روزهای تعطیل و مناسبتی انتخاب کنند. ایام تابستان نیز به سبب تعطیلی مدارس باید بازار جواهرات رونق بیشتری داشته باشد، خصوصا اینکه دو هفته ای است که دهه ی کرامت را پشت سر گذاشته ایم و تا چند روز دیگر اعیاد غدیر و قربان را نیز خواهیم داشت و به طور معمول باید بازار عقد و عروسی و خریدهای پیرامون آن در این ایام گرم باشد.

 

اما، بر خلاف آنچه که تصور می شود رکود حاکم بر بازار کشور بر روی صنف فروشندگان طلا و جواهرات نیز که این ایام باید ایام پرکاری را داشته باشند اثر گذاشته است. اما بازار خرید و فروش سکه به جهت پایین آمدن نرخ سود بانکی وضعیت بهتری دارد.

 

محمد فریانی نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهرات استان فارس در گفتگو با شیرازه با اشاره به اینکه بازار طلا و جواهر نسبت به سال های قبل افت کرده است می گوید: از ابتدای سال 95 به علت رکود، بیش از 40 طلا فروشی در شیراز تعطیل شده است.

 

فریانی با بیان اینکه مقوله ارزش افزوده کارشناسی شده نیست و طلا فروشان از این بابت گلایه مند هستند گفت: 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده قدرت خرید مردم را کم کرده است از طرفی فقط 7 درصد آن سود طلا فروش است که با توجه به هزینه های بالای نگه داری و هزینه های جانبی برای فروشنده صرف ندارد.

 

نایب رئیس اتحادیه طلا فروشان استان فارس از دولت می خواهد که برای رونق بازار طلا به کارکنان دولت سکه پاداش دهد.

 

گفتنی است دولت برای رونق و بهبود این صنف وعده داده بود که تا ابتدای شهریور ماه قانون مالیات بر ارزش‌ افزوده اصلاح شود اما، هزار وعده خوبان یکی وفا نکند!