به گزارش افکارنیوز،

سیّد محمدعلی افشانی پیش از ظهر امروز در همایش فرمانداران و بخشداران استان با اشاره به اینکه نهادهای اجتماعی وقتی شکل بگیرند بخشی از هزینه‌ها کاهش می‌یابد اظهار داشت: اگر در حوزه محیط زیست یک نهاد قدرتمند داشته باشیم، به طور طبیعی سرمایه‌های آینده کشور برای تامین منافع یک گروه خاص فنا و فدا نخواهد شد.

استاندار فارس با بیان این‌که یکی از طرح‌هایی که پیگیری کردیم موضوع محله محوری بود که بحث مبارزه با اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی را از محلات شروع کنیم، افزود: یکی از محلات شیراز جزو مناطق مشکل دار است و وضعیت ناهنجاری دارد، ساماندهی این موضوع این را به مجموعه ورزش و جوانان واگذار کردیم.

افشانی با اشاره به اینکه چند گروه از جوانان وارد شدند و با تشکیل سازمان در بین مردم فعالیت می‌کنند بیان کرد: من یقین دارم که با همین جوان ها، بدون هزینه زیاد تا دو سال آینده، چهره این محله تغییر قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

وی تاکید کرد: تنها راه این است که کار را به مردم واگذار کنیم و نهادهای اجتماعی را تقویت کنیم که در این صورت آنها در کنار ما فعالیت خواهند کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه یکی از نهادهای اجتماعی که باید خوب تقویت شوند احزاب هستند، خطاب به فرمانداران و بخشداران اظهار داشت: باید برای تقویت احزاب کار کنید، به ویژه احزابی که می‌توانند در لایه‌های اجتماعی نفوذ کنند و گستردگی خوبی را در بین اقشار و طبقات اجتماعی داشته باشند.

افشانی تصریح کرد: البته اینکه حزب درست کنیم، نه تنها در راستای تقویت احزاب نیست در جهت مقابله با آن هم هست زیرا احزاب بسیار، مانع جا افتادن حزب در کشور خواهند شد.

وی افزود: در انتخابات گذشته، انتخابات خوبی را برگزار کردیم و امیدواریم در انتخابات پیش رو وضعیتی بهتر از گذشته داشته باشیم و انتخاباتی را برگزار کنیم که اعتباری که استان کسب کرد افزایش پیدا کند.

استاندار فارس با بیان اینکه در انتخابات گذشته میزان مشارکت در سطح کشور حدود 63 درصد و میزان مشارکت مردم فارس 65 درصد و بالاتر از متوسط کشور بوده است، گفت: در عین گستردگی استان، در انتخابات گذشته هیچ مساله امنیتی نداشتیم و فردای انتخابات، تقریبا در هیچ شهرستانی مشکل نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه استان فارس دارای 84 بخش و 29 شهرستان است و انتخابات شوراها در این استان در دو هزار و 266 روستا و 104 شهر برگزار می‌شود، گفت: انتخابات پیش رو بسیار متفاوت از انتخابات گذشته است زیرا هم انتخابات مهم ریاست جمهوری را برگزار می‌کنیم است که یک انتخاب ملی است و اهمیت خاص ریاست جمهوری بر هیچ کس پوشیده نیست و همچنین انتخابات شوراها است که به دلیل گستردگی آن دارای اهمیت بسیار است.

افشانی با اشاره به اینکه متاسفانه احزاب در کشور ما قدرتمند نشده و به خوبی شکل نگرفته و حمایت نشده‌اند، گفت: این مساله باعث شده است که مسائل قومی و فامیلی جایگزین شود و این موضوع مشکلاتی را برای ما ایجاد خواهد کرد چرا که تعداد روستاها و تعداد داوطلبان زیاد است.

وی تاکید کرد: اولین کاری که فرمانداران و بخشداران باید انجام دهند این است که به قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها مسلط باشند.

استاندار فارس تصریح کرد: دلیل اصلی این که در انتخابات اخیر در کشور و به ویژه استان فارس مشکلی ایجاد نشد، تسلط مجریان انتخابات بر قانون بود و از سوی دیگر اعضای هیات نظارت هم وقتی که می‌دیدند مجریان بر قانون احاطه دارند با آنها همکاری می‌کردند.

افشانی تصریح کرد: اگر وزارت کشور هم از فرمانداران و بخشدران امتحان نگیرد ما در استان فارس در زمینه تسلط بر قانون انتخابات امتحان خواهیم گرفت تا با تسلط به قانون، هزینه‌های بعدی کاهش یابد.

وی با بیان اینکه مشارکت مردم با تشویق و ترغیب ممکن است کمی افزایش پیدا کند، اظهار داشت: تنها زمانی مشارکت مردم افزایش می‌یابد که مردم احساس کنند دارای حقوق شهروندی هستند.

استاندار فارس با اشاره به اینکه میان ساکن و شهروند تفاوت وجود دارد، افزود: ساکن حق سکونت دارد اما شهروند حق حکومت دارد و وقتی می‌گوییم حقوق شهروندی یعنی هر شهروندی می‌تواند حاکم باشد، می‌تواند مدیر باشد و در اداره امور روستا، شهر، استان و کشورش نقش اول داشته باشد.

افشانی گفت: با رعایت حقوق شهروندی و اینکه مردم اعتماد کنند که حق رای دارند و می‌توانند به معنای واقعی کلمه در اداره امور دخالت کنند، هم مشارکتشان افزایش می‌یابد و هم در سایر بخش‌ها از جمله عمران و توسعه تلاش بیشتری خواهند داشت.

وی با اشاره به این که نماد رعایت حقوق شهروندی قدرت انتخاب مردم است، گفت: به هر میزان که قدرت انتخاب مردم افزایش پیدا کند به همان میزان مردم برای اداره امور خودشان، مشارکت می‌کنند.

استاندار فارس با بیان اینکه اگر قانون حاکم شود مردم احساس می‌کنند که عدالت در مورد آنها اجرا می‌شود، عنوان کرد: آنچه که مردم همیشه به دلیل آن در رنج هستند، تبعیض است و این نیز زمانی ایجاد می‌شود که قانون کنار گذاشته شود و یا عده‌ای به میل خود قانون را تفسیر کنند و حقوق دیگران را رعایت نکنند.

افشانی خطاب به فرمانداران و بخشداران بیان کرد: آنچه که از شما به جا می‌ماند دو چیز است نخستین موضوع، سلوک و رفتار شما است که در رعایت قانون و رفتاری که از شما سر می‌زند به ویژه در مواجهه با مردم خلاصه می‌شود و دیگر اینکه اخلاق و رفتار و میزان پایبندی شما به قانون، عدالت و آزادی است که می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه دومین موضوع ماندگار از مدیران کارهای عمرانی است که از آنها به جای می‌ماند، گفت: اگر کارخانه‌ای و پروژه عمرانی انجام شود در ذهن مردم می‌ماند و به همین دلیل باید در این زمینه اثری از خود به جای بگذارید.

استاندار فارس با تاکید بر فرمانداران و بخشداران مبنی بر اینکه از امنیتی شدن فضای انتخابات در تمام سطوح روستا، بخش، جلوگیری کنند، افزود: در یک فضای آرام که آرامش حاکم باشد مردم انتخاب بهتری خواهند داشت و در فضای ناامن و فضایی که آشفته باشد انتخاب مردم حتما دچار خدشه خواهد بود.