به گزارش افکارنیوز،

شهرستان داراب یکی از قطب های محصولات کشاورزی استان فارس و کشور بوده که سالیانه درصد قابل توجهی از نیاز کشور را تأمین می کند.

باغداران دارابی عنوان کرده اند به وعده یک دلال که محصول انارشان را برای یک کارخانه می خرد دل خوش کرده بودند اما وی اکنون از خرید امتناع کرده و خطر نابودی محصولشان جدی شده است.

عبدالله سیدی  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان داراب  گفته است که  ۱۴ هزار هکتار باغ مرکبات و سالانه ۲۸۰ هزار تن انواع مرکبات در باغ‌های شهرستان داراب تولید می‌شود.

وی گفت: سطح زیر کشت انار در شهرستان یک هزار و ۲۱۵ هکتار و میزان تولید این محصول ۳۰ هزار تن است که با توجه به کیفیت بالای محصول انار داراب بیش از ۳۰ درصد معادل ۱۰ هزار تن از این انار صادر می شود.

مدیر جهادکشاورزی داراب گفت: این موضوع به جهاد کشاورزی استان منتقل شده و امیدواریم راهکاری برای آن اندیشیده شود.

اما عدم وجود صنایع تبدیلی و سردخانه ای مناسب در شهرستان سبب شده که هر ساله شاهد خرابی و یا هدر رفت منابع کشور در شهرستان داراب باشیم.

فرماندار داراب نیز ضمن تاکید بر راه اندازی شرکت های تعاونی کشاورزی گفت: باید در شهرستان داراب صنعت بسته‌بندی و نگه‌داری محصولات کشاورزی توسعه یابد.

جهاد کشاورزی فورا ورود کند

عبدالرضا قاسمپور  ورود جهاد کشاورزی استان در جهت رفع مشکل انار کاران شهرستان را فوری دانست و از مدیریت جهاد کشاورزی استان خواست تا هر چه سریعتر این محصول را از کشاورزان خریداری کنند.

باغداران دارابی نیز از مسئولان خواستند تا هر چه زودتر جهت رفع این بحران کاری انجام دهند.

جمشید رضایی یکی از باغداران جنت شهری علت این بحران را حضور یک دلال محصول انار در منطقه و سفارش خرید کلی انار عنوان کرد و گفت: این فرد سفارش یک هزار تن انار را به باغداران جهت یک کارخانه داد ولی امروز حاضر به خرید محصول نیست و اگر هر چه سریعتر اقدامی نشود این محصول آب بر که آب زیادی را مصرف کرده هدر خواهد رفت.

قیمت خرید محصول انار صادراتی داراب در باغ توسط دلالان یک هزار  تومان است که با قیمت سه تا پنج هزار تومان در بازار به فروش می رسد.

به نظر می رسد این حجم از تولید انار بدون حمایت جهاد کشاورزی  به زودی به هدر خواهد رفت و باغداران می گویند محصول انارشان بدون حمایت متولیان شاید به سرنوشتی شبیه سیب زمینی هایی که سال گذشته دفن شد گرفتار شود.