به گزارش افکارنیوز،

حسن قاضی زاد هاشمی سه شنبه در آیین گشایش بلوک زایمانی بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) فسا، گفت: زمانیکه ما شاهد کاهش۲۰ درصدی سزارین در میان بانوان هستیم به معنی موفقیت طرح سلامت و تلاش علوم پزشکی است است.

وی یادآور شد: در گذشته آمار سزارین در کشور به حدود ۹۰ درصد رسیده بود که امروز با اجرایی شدن طرح تحول سلامت به زیر ۲۰ درصد رسیده است که باید به ۳۰درصد کاهش برسد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به اینکه سلامت مردم اولویت است، تاکید کرد: برنامه‌های مختلف برای ترویج زایمان طبیعی و کاهش میزان سزارین در بیمارستان ‌های دولتی برای ارتقای شاخص سلامت مادر و نوزاد تدوین شده است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: بهینه‌سازی فضای فیزیکی اتاق‌های زایمان برای حفظ حریم خصوصی مادران باردار و افزایش رضایت آنان و ارائه بسته‌های تشویقی به ارائه‌دهندگان خدمات در مراکز دولتی از جمله برنامه های مد نظر است.

وی ادامه داد: شد : بسته زایمان طبیعی رایگان یکی از گام‌های طرح جامع نظام سلامت است که هدف این بسته کاهش سزارین در کشور است آمار نشان می‌دهد که این بسته به خوبی در حال اجراست و ما شاهد کاهش میزان سزارین و به دنبال آن افزایش زایمان طبیعی در کشور هستیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: ماندگاری پزشکان متخصص در مناطق محروم، کیفیت خدمات ویزیت و هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی از برنامه مهم مد نظر است.