به گزارش افکارنیوز،

«سیدمحمدعلی افشانی» عصر امروز(چهارشنبه 24 آذر) در ششمین جلسه کارگروه اشتغال استان که با حضور وزیر تعاون برگزار شد، گفت: نرخ مشارکت در فارس با تمام مزیت‌هایی که دارد، در مقایسه با میانگین کشوری حدود یک درصد کمتر و نرخ بیکاری در مقایسه با میانگین کشوری حدود یک درصد بیشتر است.

او با بیان این‌که فارس در تولید محصولات کشاورزی و باغی با تولید سالانه بیش از 10 میلیون تن محصول، رده اول را داشته و 4 هزار و 720 واحد صنعتی فعال دارد، گفت: در بحث گردشگری همه اذعان دارند که هیچ استانی مانند فارس نیست که هم ظرفیت‌های مذهبی، هم تاریخی، هم میراثی، هم پزشکی، هم ادبی و فرهنگی و طبیعی را در خود داشته باشد.

استاندار فارس با یادآوری اینکه بخشی از آشفتگی‌ها به دوران گذشته باز می‌گردد، گفت: علی‌رغم اقدامات شاخص و بزرگی که دولت در مباحث اقتصادی انجام داده است، اما بیکاری و وجود افراد بیکار در هر خانواده، تمام خدمات را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

افشانی اعتقاد دارد که میزان اشتغال ایجاد شده در سه و نیم سال گذشته از عمر دولت یازدهم قابل توجه بوده است، اما به دلیل ورودی زیاد افراد جویای کار به بازار، باز هم مسئله بیکاری، موضوع مهم جامعه و خانواده‌ها محسوب می‌شود.

استاندار فارس با تکرار آمارهای مربوط به کارگروه‌های رفع موانع تولید و تسهیلات جذب و پرداخت شده در مسیر رونق تولید در این استان، گفت: علی‌رغم تمام تلاش‌ها، معتقد هستیم که وضعیت استان در موضوع بیکاری، مطلوب نیست.

او با تصریح اینکه باید بررسی شود که طی 5 سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان فارس به چه میزان بوده و آیا با سهم هفت درصدی فارس به لحاظ جمعیت و وسعت همخوانی دارد یا خیر؟، خواستار توجه بیشتر وزیر به این مباحث شد.

افشانی با تاکید براینکه نمی‌توان به روش‌های گذشته کشور را اداره و مشکل اشتغال را رفع کرد، لزوم جایگزینی نیروی انسانی به‌جای نفت به‌عنوان ثروت ملی را یادآور و متذکر شد: براساس آمارهای ارائه شده در کشور طی سال گذشته 20 هزار میلیارد فروش شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور بوده است و این نشان‌دهنده حرکت کشور به سمت دانش‌بنیانی است.

استاندار فارس با بیان اینکه مراحل ساخت کارخانه سیمان زیرمجموعه شصتا در شیراز، طی سال‌های اخیر، تنها 12 درصد بوده است، ضرورت تامین 150 میلیارد تومان سرمایه ریالی و 30 میلیون یورو سرمایه مصوبه ارزی را برای تکمیل این پروژه یادآور شد.

او یکی دیگر از خواسته‌های مردم شیراز و فارس را انتقال کارخانه پشم‌شیشه از شیراز به منطقه ویژه اقتصادی عنوان و اضافه کرد: در سال‌های گذشته ساخت بیمارستان 500 تخت خوابی تامین اجتماعی در شیراز آغاز شده است اما این پروژه تا چندی قبل طرح و نقشه مصوب هم نداشت.

استاندار فارس با یادآوری اینکه اخیرا نقشه مصوب این طرح به شهرداری شیراز ارائه شده است، گفت: این طرح در دولت قبل کلنگ زنی شده اما هیچ کاری برای آن به انجام نرسیده بود. حال آنکه براساس آمارها در کشور به ازای هر 3500 بیمه شده یک تخت تامین اجتماعی وجود دارد اما در فارس به ازای هر 7 هزار بیمه شده یک تخت موجود است.

افشانی احداث مرکز آموزش هتلداری و گردشگری را یکی دیگر از تقاضاهای مردم و مسئولان فارس عنوان و اضافه کرد: تقویت مجدد هواپیمایی آسمان نیز از خواسته‌های مهم استان به‌شمار می‌رود.